Csökkent az Alteo nettó profitja
A várakozásoknak megfelelően az energiapiacon idén megkezdődött az árak csökkenése, ennek hatására az Alteo nettó konszolidált eredménye az első három negyedévben 2,7 milliárd forinttal, 8,6 milliárd forintra csökkent az egy évvel korábbi kiemelkedő eredményhez képest – közölte az energetikai szolgáltató- és kereskedővállalat hétfőn a Budapesti Értéktőzsde honlapján megjelent beszámolójában.
A konszolidált és nem auditált beszámoló szerint az EBITDA (kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredmény) 14,8 milliárd forint volt, 10 százalékkal maradt el a jelentősen magasabb és kedvezőbb energiapiaci környezetben realizált 2023-as értéktől. A beszámoló értékelése szerint az Alteo a mérséklődő energiapiaci árkörnyezet ellenére a 2022-es energiaárrobbanás előtti időknél magasabb szinten tudta stabilizálni eredménytermelő képességét; „az energiaárakat figyelembevéve az kimagasló eredményt ért el, ami megközelíti a 2023 összehasonlító időszakban elértet”. Az év első kilenc hónapjának eredményei közül elsősorban a kiskereskedelmi szegmens tevékenységének köszönhetően bővülő villamosenergia-portfoliót, a kiemelkedően szeles első negyedéves időjárás miatt magasabb szélerőművi árbevételt, valamint a hulladékgazdálkodási szegmens kimagasló növekedését emelték ki a beszámolóban.
A társaság folytatja a meghirdetett stratégiájában szereplő aktív beruházási tevékenységét. 2024-ben a 2023-ban elkezdett beruházások közül átadták a soproni gázmotor telepítési projektet és a tereskei naperőművet – írták. Közleményük szerint a jelentéstételi időszakot követően, októberben adtak át Győrben egy akkumulátoros energiatárolót, amely közel 20 százalékkal növeli a jelenleg Magyarországon működő energiatároló összkapacitást. Emellett megvalósítási szakaszba lépett eddigi legnagyobb zöldmezős beruházásuk, amelynek keretében állami támogatással valósítanak három energiatárolót.
Kiemelték azt is: szintén októberben adásvételi szerződést írtak alá a szélerőműveket üzemeltető Mov-R H1 Szélerőmű Kft. megvásárlásáról. A tranzakció zárásával másfélszeresére nő szélerőművi kapacitásuk, illetve megvásárolták a Kék Bolygó Klímavédelmi Magántőkealap részesedését FE-GROUP INVEST Zrt.-ben, egyedüli tulajdonosává váltak a komplex hulladékgazdálkodási tevékenységet végző cégnek. Az Alteo részvényeivel a BÉT prémium kategóriájában kereskednek, a papír pénteken 4320 forinton zárta a napot. Az elmúlt egy évben a részvények legmagasabb árfolyama 4850, a legalacsonyabb 2770 forint volt.