2024 november 15

Egyre nagyobb az esés a tőzsdéken-így áll a BÉT és a forint

Jelentősen elromlott a hangulat a tavalyi hét utolsó kereskedési napján tapasztalt eurófiához képest a piacokon. Az általános negatív hangulatban sokat olvashatunk a kriptodevizák hatalmas zuhanásáról, de egyszerre esik a tech-túlsúlyos NASDAQ100 és az értékalapú részvényeket tömörítő DAX árfolyama. Látható, hogy nem feltétlenül könnyű specifikálni a mostani esést, lényegében mindent adnak a befektetők, amit érnek.

Inflációs nyomás és értékeltség

Az esés egyik fő oka továbbra is az inflációtól való félelem lehet. A monetáris szigorításra való kilátások a Fed cáfolata ellenére is borzolja a kedélyeket a tőkepiacokon, és az év eleje óta megugrott állampapírhozamok sem éppen a részvényeket támogató erő. Egy esetleges kamatemelés, vagy az eszközvásárlási program visszafogása akár véget vethetne annak a meggyőződésnek, hogy piacok a jegybankok támogatása miatt lényegében nem eshetnek.

Ugyanakkor vegyük figyelembe, hogy a mostani esés még csak azt sem jelenti például az S&P500 indexnél, hogy az áprilisi emelkedést visszaadta volna az árfolyam. Az év eleje óta pedig vaskos pluszban tartózkodik az egyik leginkább irányadó részvényindex. Hatalmas esésről tehát nem lehet beszélni, a mostani mozgás még egyértelműen a korrekció kategóriájába tartozik. Eddig mindig visszahúzták az indexeket a hasonló esés után az elmúlt több, mint egy évben, kérdés, hogy most is ez a forgatókönyv lesz-e a befutó.

Esés a BÉT-en is, de a forint jó erőben

A magyar parkettre is átragadt a rossz nemzetközi hangulat. Esést mutat a 3 legnagyobb blue chip. A történelmi csúcsai óta már közel 10 %-ot eső Richter árfolyama ma is folytatta a hanyatlását, több, mint 2 %-os esés látszik a záráshoz közeledve. Gyengén teljesít a nemzetközi hangulatra hagyományosan érzékeny OTP is, amely jelentősen 15000 forint alá esett, bár az elmúlt hetekben felhalmozott nyereségének döntő részét így is tartja. Lefordult a Mol is, amely így visszatért korábbi sávjába.

A kisebb papírok terén sem sokkal szebb a helyzet. Csökkenést mutat az OPUS árfolyama, de mínuszban tartózkodik az elmúlt hónapokban oly sokat emelkedő Waberer’s és Masterplast is.  Látható, hogy a rossz külső környezet nem csupán a blue chipekre képes hatást gyakorolni.

A nap sztárja viszont még úgy is a forint, hogy némileg gyengült az árfolyam. Megszokott volt korábban, hogy a külföldi piacok jelentős esése esetén a forintot is megütik a befektetők, mint kockázatos devizát. Úgy tűnik azonban, hogy ez a hatás most elmaradt: továbbra is 350 forint körüli összeget kell fizetnünk egy euróért. A magyar fizetőeszköz relatív ereje szép kilátásokat mutat; főleg, ha valóban kamatemelésre kerül sor, mint ahogyan azt 2 nappal ezelőtt a jegybank egyik alelnöke jelezte.