Tőzsdezárás Február 14. – Pirosban zárt a BUX. Megtorpant a tőzsdei rally?
Jelentős visszaeséssel zárta a hetet a Budapesti Értéktőzsde. Profitrealizálás nyomta le a BUX-ot. A negatív trend napi vesztesei az OTP és a Mol voltak.
A BUX-index visszaesett a hét utolsó kereskedési napján
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) BUX részvényindexe 841,48 pontos, 0,95%-os csökkenéssel zárt pénteken, 87 542,10 ponton. A tőzsdei forgalom 17,7 milliárd forintot tett ki, a vezető részvények közül egyedül a Richter tudott erősödni. A napközbeni kereskedés hangulata folytatódott az esti zárásnál.
Profitrealizálás és nemzetközi hatások okozták a csökkenést
Muhi Gergely, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint a magyar tőzsde gyengélésének egyik fő oka a profitrealizálás volt. Az európai tőzsdék erősen kezdték az évet, a magyar börze is jól teljesített, de a befektetők pénteken elkezdtek profitot kivenni. Az OTP és a Mol, melyek az elmúlt időszak nagy nyertesei voltak, jelentős veszteséget szenvedtek el.
A nemzetközi piacokon is pesszimista hangulat uralkodott, a nyugati tőzsdeindexek is csökkentek, ami további nyomást helyezett a BUX teljesítményére.
A vezető részvények teljesítménye
- Mol: 48 forinttal, 1,6 százalékkal csökkent, 2950 forinton zárta a napot. A részvények forgalma 1,5 milliárd forint volt.
- OTP: 400 forintos, 1,61 százalékos veszteséget szenvedett el, 24 500 forintra esett az árfolyam. A bankpapírok forgalma kiemelkedő, 13,6 milliárd forint volt.
- Magyar Telekom: 14 forinttal, 0,97 százalékkal csökkent, 1422 forintos záróárral fejezte be a hétet. Forgalma 277,4 millió forintot tett ki.
- Richter: 40 forinttal, 0,37 százalékkal emelkedett, 10 750 forintos árfolyammal zárt. A papírok forgalma 1,2 milliárd forint volt.
A kisebb részvények teljesítettek jobban
A BUMIX index 18,6 pontos, 0,23 százalékos emelkedéssel 8123,47 ponton fejezte be a kereskedési napot, ami azt mutatja, hogy a kisebb kapitalizációjú részvények jobban tartották magukat a pénteki eladási hullámban.
A BUX és a piaci kilátások
A pénteki kereskedés bizonytalan hangulatban zajlott, a BUX-index csökkenésével. A piaci elemzők szerint a befektetők továbbra is a nemzetközi makrogazdasági adatokra és a külső piaci mozgásokra figyelnek. A következő hét során a várható kamatdöntések és gazdasági indikátorok befolyásolhatják a magyar börze irányát.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock