Szépen menetel a forint, de meddig?
Az MNB július 27-én megtartott kamatdöntő ülése a magyar fizetőeszköz számára is meghozta az eredményt. Jelentős erősödésről beszélhetünk az újabb kamatemelés előtti szintekhez képest. Fontos azonban figyelni, hogy még mindig nem sikerült a 350 forintos szint alá betörnie az EUR/HUF kurzusnak, ami még óvatosságra adhat okot.
Erősödés-lassan, de biztosan
Az euróárfolyamot nézve gyakorlatilag a kamatemelés óta egy folyamatos, viszonylag kiegyensúlyozott erősödést láthatunk. A 362 feletti szintek helyett mostanra már csak 352-353 forintot kell adnunk egy euróért a devizapiacon. Ez körülbelül 3 %-os felértékelődést jelent, ami egyértelműen jelentősnek számít ilyen rövid idő alatt. Kiugró áttörésről és nagy sebességű szárnyalásról azonban nem beszélhetünk, egyelőre csak a július eleji, első kamatemelés utáni szintekre tért vissza a keresztárfolyam. További erősödéshez egyértelműen a 350-es, technikailag és lélektanilag fontos szint leküzdésére lenne szükség. Ha ellenben gyengülés felé fordulna a forint, akkor a 355-ös és 360 forintos szintek állíthatnák meg elsősorban a leértékelődést.
Új impulzus kellhet
Az MNB a júliusi kamatdöntésén erős jelzéseket küldött a monetáris szigorítás kapcsán. Virág Barnabás MNB alelnök szavai alapján már júniusban tudhattuk, hogy a júliusi kamatdöntés mértéke irányadó lesz. Azóta már azt is tudjuk, hogy ez az irányadó mérték 30 bázispontos-ennyivel nőtt ugyanis a múlt hónap végén az alapkamat Magyarországon. Egyrészt nagyon pozitív, hogy a kamatemelések mértékével kapcsolatos bizonytalanság eltűnt, és egyértelművé vált, hogy az inflációs cél eléréséig folytatódik a folyamat. Ennek is köszönhető valószínűleg a jelentősebb erősödés.
Másrészt viszont ezzel már némileg beárazhatta a piac a kamatemeléseket, így jóval kisebb hírértéke lesz a Monetáris Tanács üléseinek. Inkább az lehet már kockázat, hogyha a vártnál erősebben csökkenő infláció miatt hamarabb abbamarad a kamatemelési ciklus. A forint további erősödése szempontjából tehát lehetséges, hogy újabb impulzus lesz majd szükséges, egyelőre a konszenzusos 350 és 360 forint közötti zónában állapodott csak meg az euróárfolyam. Nem szabad azt a lehetőséget sem figyelmen kívül hagyni persze, hogyha lassú trendváltást hoz a kamatemelés a forint árfolyamában; erre is a 350 forintos szint leküzdése esetén lenne lehetőség.