2024 december 27

Rosszkor jött a bizottsági döntés, esik a magyar tőzsde

Alaposan elromlott a nemzetközi tőkepiaci hangulat tegnap, és az esés a börzéken ma is folytatódik. Az újabb orosz szankciós csomag miatt egyre erősödnek az orosz-ukrán háború gazdasági kárai, ráadásul a harcterek állapota sem a közeli békét jelzi. Ebben a hangulatban érkezett a hír az Európai Bizottság elnökétől, hogy elindul a jogállamisági mechanizmus Magyarország ellen. A budapesti tőzsde a negatív hírek miatt jelentős zuhanást szenved el.

Bizonytalanság tetőfokon

A nemzetközi tőkepiaci hangulat alapvetően is sokat tud ártani a nagyobb magyar részvényeknek is, ugyanakkor ez esetben közvetlenebb hatásokról is beszélhetünk. Az Európai Unió ugyanis újabb szankciókkal fogja sújtani Oroszországot, a vezető politikusok pedig egyre gyakrabban hangoztatják az orosz gáztól és olajtól való függés megszüntetését is. Mindezek közvetlenül és közvetetten is érintik a magyar gazdaságot, a bizonytalanság tehát már csak emiatt is erős.

A jogállamisági vita immáron a költségvetést is érintheti (www.shutterstock.com)

Ursula von der Leyen tegnapi bejelentése a jogállamisági mechanizmus megindításáról ezt a negatív hangulatot, bizonytalanságot fokozta. A reálgazdaság számára is igen negatív hír ugyanis, ha végül valóban kevesebb európai uniós forrás érkezik hazánkba. Az, hogy pontosan mit fog jelenteni a gyakorlatban a mechanizmus, és mekkora kieséssel jár, ha jár, még nem tudni – a piacok számára ugyanakkor a bizonytalanság fokozódása általában a lehető legrosszabb hír.

OTP és Mol – vezetik az esést

A fenti hírek az egész gazdaság számára negatívak, értelemszerűen azonban nem mindegyik részvényre hat ugyanúgy akár az orosz szankciók okozta helyzet, akár a mechanizmus elindítása. A makrogazdasági folyamatokra kifejezetten érzékeny OTP-től nem meglepő a zuhanás a rossz hírekre, pláne, hogy egyre nagyobb kétségek vannak az orosz és ukrán operációk kapcsán is a háborús szituáció miatt. A Molt sem kímélik a befektetők; a makrogazdasági érzékenység mellett itt szerepet játszhat az is, hogy az orosz olajimport esetleges korlátozása a lehető legrosszabb forgatókönyv a témában az olajmulti számára.

A kevésbé érintett Richter egyelőre viszonylag jól viseli a rossz hangulatot, ugyanakkor a 7000-re szint alá való benézés a gyógyszercég esetében sem jól jel. A kisebb részvények közül is többnél esést láthattunk, szintén a makrogazdasági bizonytalanságok számlájára írható a mozgás. A forint esése szinte magától értetődő a mostani környezetben, erről itt írtunk bővebben.