Régóta esik a Mol árfolyama – íme az okok
A Mol árfolyama az elmúlt nagyjából másfél hónapban jelentős esést szenvedett el, kis megszakításokkal folyamatos a hol lassú, hol gyorsuló ütemű lejtmenet a második legnagyobb hazai blue chip részvényeinél. Az olajmulti papírjainak befektetői megítélését számos tényező nyomasztja, annak ellenére, hogy a vállalat operatív működése kiemelkedő eredményeket hozva zajlik az idei, eddig meglehetősen viharos környezetben is.
Rossz hírek nyomása alatt
A Mollal kapcsolatban alapvetően jelenlévő kockázat az orosz olajtól való függőség. Az energiaháború fokozódásával a piaci szereplők is kalkulálhatnak ezzel, még akkor is, ha jelenleg a Brent és Ural olajfajták közti árrésből jelentős profitot tehet zsebre az olajvállalat – ahogyan azt az augusztusi gyorsjelentésből láthattuk. Emellett attól is tarthat a piac, hogy esetleg további különadót kell fizetnie a Molnak, Európában ugyanis számos javaslat van már az energetikai cégek további adóztatására.
Az olajárfolyamok pedig a háború előtti szintre estek vissza az utóbbi időben, ami a Mol upstream (kutatás-termelés) szegmensére hat negatívan. A fogyasztói szolgáltatások üzletág számára is rossz hír érkezett, ugyanis év végéig nem kerül fokozatosan sem kivezetésre a benzinárstop a legutóbbi rendkívüli Kormányinfó bejelentései szerint. Ronthatta a piaci hangulatot az INA vezetésében a leányvállalat körüli korrupciós botrány miatti cserék. Emellett országspecifikus bizonytalansági szempontok is lehetnek a Mol esése mögött, valamint a nemzetközi tőzsdei hangulat romlása sem segít az olajmulti részvényeinek árfolyamán.
Több fontos szint elesett
A Mol esésének kezdetével hamar elesett a 2800-3000 közötti erős szint, azóta pedig még több száz forintot esve 2400 alá ért az árfolyam. A mostani, 2300-2400 közötti zóna viszont jelentős támasz, hiszen februárban az orosz-ukrán háború kitörésének hírére, valamint májusban az extraprofitadó hírére is eddig esett a Mol a tőzsdén. Amennyiben ez a szint fordítana a Mol árfolyamán, akkor a 2500-as szint lehet az első komolyabb akadály, további esés esetén viszont a kerek 2000 forintos szintet is megcélozhatja az olajcég részvényenkénti értéke.
https://intellinews.com/ina-chairman-tenders-resignation-after-corruption-scandal-255833/