2025 január 07

Reggeli hírlevél 2021.05.13.

Esett a BUX 

0,43%-ot veszített értékéből a BUX, pedig a nap elején még emelkedést láthattunk az indexnél. Azonban még így is sikerült 44.000 pont felett zárnia. Ha az órás grafikont nézzük, akkor láthatjuk, hogy az emelkedő csatorna aljánál tartózkodik az index. Ha ezt letöri, akkor a következő támasz az 50 napos mozgóátlag lehet 43.710 pont környékén. Ha emelkedésbe kezd a BUX, akkor a 45.000 pontos szintnél találkozhatunk egy igen erős ellenállással. 

Az OTP is gyengült 

Nagyon alacsony forgalommal gyengült 0,85%-ot az OTP, igaz a bluechip is emelkedéssel kezdte a napot. Ezzel 20 forinttal 14.000 forint alatt zárt az árfolyam, ahonnan a következő támaszig 13.800 pontig eshet. Ha esetleg fordulna a hangulat és emelkedésbe kezdene a részvény, akkor a 14.400 forintos szintet veheti célba, ahol a következő ellenállás tartózkodik. Ennek esetleges áttörése nagy teret nyitna az emelkedésre. 

Emelkedni tudott a Richter a keddi esés után 

A keddi esés után kicsit feljebb tudott korrigálni a részvény árfolyama és pontosan 8.400 forinton zárt. Ha folytatja az emelkedést, akkor a csökkenő csatorna teteje, illetve az 50 napos mozgóátlag 8630 környéki együttese lehet az ellenállás. Csökkenés esetén 8.200 forinton láthatjuk a támaszt, ami elé közel van, de a legutóbbi két alkalommal, mikor itt tartózkodott a részvény rendre visszapattanást láthattunk. 

Az euróval szemben erősödött, a dollárral szemben gyengült a forint 

Újra vissza tudott erősödni 358 forint alá a hazai valuta az euróval szemben. Ez által folytatódhat az április közepe óta tartó erősödő trend. A dollár viszont erősödött a forinttal szemben és megközelítette a 296 forintot. A 295,88 forinton áll jelenleg az árfolyam 

Külföld 

1. Közel 700 pontot esett a Dow

Miközben az amerikai piacot alaposan megszaggatta az inflációtól való félelem, a vezető európai tőzsdék jobban teljesítettek tegnap: noha a DAX egy 0,06%-os csökkenést leírva 15 110,40 ponton zárt és lényegében stagnált, a CAC 40 egy 0,52%-os erősödést felmutatva 6 282,91, az FTSE 100 pedig egy 0,82%-os növekedést produkálva 7 004,63 ponton fejezte be a szerdai kereskedést. A tengerentúlon azonban már-már pánikszerű hangulat alakult ki az Amerikai Munkaügyi Hivatal inflációs statisztikákat tartalmazó jelentésének a megjelenését követően: közel 700 pontos esését követően 33 592,92 ponton zárt a Dow, ami egy 1,98%-os gyengülést jelent, ezzel párhuzamosan az S&P 500 2,10%-ot, a Nasdaq pedig ennél is többet, 2,58%-ot esett vissza – 4 065,30, illetve 13 008,27 ponton tudták befejezni a szerdai kereskedést. Nem jó jel, hogy a VIX index az amerikai zárásra már alulról nyaldosta a 30 pontot – a félelem indikátora egy 5,75 pontos emelkedést követően 27,59 ponton állt a tegnapi amerikai záráskor, az index határideje mostanra némileg mérséklődött, és a budapesti kereskedés megkezdése előtt bő egy órával 25,5 pontos értéket vesz föl. Ázsiára átragadt Amerikából a tegnapi rossz tőkepiaci hangulat, a Nikkei 225 a budapesti kereskedés megkezdése előtt bő egy órával 27 443,00 ponton, 2,50%-os mínuszban, a Hang Seng 27 758,12 ponton, 1,51%-kal a pirosban, a sanghaji tőzsdeindex pedig 3 422,99 ponton, 1,15%-kal a tegnapi záróértéke alatt áll. A fontosabb amerikai határidős indexek a zéró szint körüli értéket vesznek föl. 

2. Elszabadult az infláció Amerikában

Az Amerikai Munkaügyi Hivatal tegnapi jelentése szerint 4,2%-kal emelkedett áprilisban az infláció éves bázison, ami a legnagyobb növekedés 2008 óta. Az aggodalmakat tovább fokozza, hogy márciusról áprilisra a pénzromlás mértéke a várakozások négyszeresét érte el: 0,8%-ot csökkent a dollár vásárlóereje mindössze egyetlen hónap alatt. A Fed vezető tisztségviselői szerint a mostani időszak csak átmeneti, valamint a probléma érzékelését erősen torzítja az úgynevezett bázis hatás: tavaly ilyenkor, a viszonyítási időszak alatt kivételesen alacsony volt az infláció. Az amerikai jegybankárok magabiztosak abban a tekintetben, hogy a 2%-os inflációs célkitűzés az átmeneti időszak elmúltával hamarosan elérhető, nem ennyire nyugodt azonban Thomas Peterffy, az Interactive Brokers magyar származású CEO-ja: „Amikor hallom a számokat, gyerekkorom Magyarországa jut eszembe” – nyilatkozta a leggazdagabb floridai, utalva a második világháború utáni hiperinflációs környezetre. „Attól tartok, hogy a helyzet megállíthatatlan, mivel minél tovább vár a Fed, annál nagyobb mértékben kell majd emelniük a kamatokat” – tette hozzá. Érdemes megjegyezni, hogy Peterffy vállaltan Trump szimpatizáns, és minden alkalmat megragad arra, hogy ekézze a Biden-adminisztráció intézkedéseit, valamint azok negatív gazdasági hatásait hangsúlyozza. 

3. Ma jelent az Alibaba (BABA), sok jóra ne számítsunk

Az amerikai kereskedési időszak megkezdése előtt, budapesti idő szerint ma délután teszi közzé negyedéves gyorsjelentését Kína vezető e-kereskedelemmel foglalkozó cége, az NYSE-n is kereskedett Alibaba Group. Az online kereskedelemmel foglalkozó vállalatra tavaly október óta rendesen rájár a rúd: a helyi diktatúra masszívan nekiállt szívatni az Alibabát, miután alapítójuk, a kínai vállalkozó legenda Jack Ma beszólt a kommunista pártnak: Ma úr először egy hosszabb időszakra eltűnt, majd pedig a kínai gazdasági versenyhivatal egy gigabírságot is kiosztott a vállalkozásnak a piaci erőfölényükkel való állítólagos visszaélés miatt. A Zacks Investment Research befektetési elemzésekkel foglalkozó amerikai cég erős eladási javaslattal él a részvényre nézve, melynek árfolyama az októberi 319,32 dolláros maximumról tegnappal bezárólag több mint 30%-ot esett vissza – a szerdai záróár 219,90 dollár volt. A várható egy részvényre jutó nyereség egyébként 1,47 dollár lesz, amely 149%-kal magasabb, mint 2020 első negyedévének EPS mutatója – ez sajnos azt mutatja, hogy egy egyébként működőképes vállalkozást darálnak le éppen a helyi erős emberek. 

4. Üzemanyaghiány van az USA egyes részein

Hekkerek még a hétvége folyamán kibertámadást hajtottak végre az amerikai Colonial Pipeline kőolajfeldolgozó egyik fő olajvezetéke ellen, melynek következtében a csővezeték működése egy szakaszon leállt. Bár budapesti idő szerint tegnap éjszaka Biden elnök bejelentette, hogy 24 órán belül jó hírekkel szolgálhat a probléma elhárításával kapcsolatban, addigra a benzinkutak megrohamozása miatt üzemanyaghiány alakult ki az USA délkeleti államaiban és az atlanti-óceáni partszakaszának középső részén. A kínálati sokk hatására a benzinárak emelkedtek – tovább fűtve az egyébként sem alacsony inflációt –, egy gallon (3,79 liter) benzin jelenleg közel 3 dollárba kerül országos átlagáron, ami 2014 óta a legmagasabb ár. Az események hatására a Brent olaj hordónkénti ára 70 dollár közelébe, a WTI olajé pedig 65 dollár fölé emelkedett.