Reggeli Hírlevél 2021.04.28
Belföld
Hektikus napot zárt a BUX
Jól indult tegnap a kereskedés a BÉT-en, egy óra alatt 43500 pontig emelkedett az árfolyam, de azután visszacsúszott a grafikon, és így végül csak 0,2%-os emelkedéssel zárt az index, ami 43281 pontos záróárat jelent. Technikai szempontból úgy tűnik, hogy egyelőre nem sikerül áttörni a fontos ellenállást jelentő középső Bollinger-szalagot, így inkább a medvék dominálhatják a következő napokat. A forgalom továbbra sem magas, egyelőre tartósan megragadni látszik a 7-8 milliárd forintos tartományban.
Kétarcú volt az OTP árfolyama
Érdekes napot zárt az OTP árfolyama, hiszen egyből ugrással nyitott a grafikon, de a nap többi részében már nem volt ennyire erős a vételi oldal, így végül 0,1%-os emelkedést sikerült megtartani az előző nap zárásához képest, ami 13390 forintos árat jelent. Technikai szempontból kedvező lehet, hogy nap közben komolyabb mínuszból jött vissza a papír, így egyelőre még lehet potenciál a vételi oldalban. Hogy mennyi, az csak a következő napokban fog eldőlni.
Kisimulhat a Richter árfolyama a következő napokban
Lelassult a Richter emelkedő tendenciája, így nem lenne meglepő, ha a következő napokban kicsit ellaposodna a részvény piaca. A tegnapi 8795 forintos záróár és az ezt megalapozó 0,5%-os emelkedés jól beleillik a sormintába, amely azt is mutatja, hogy egyelőre nem képes az árfolyam áttörni az felfelé tartó irány szempontjából lényeges középső Bollinger-szalagot.
Jót tett a forintnak az MNB kommunikációja
Nagy várakozás övezte az MNB mai bejelentését az alapkamatról, és az azt követő tájékoztatást a várható monetáris politikáról. A reggeli órákban erősödés volt tapasztalható, amit ugyan megtört a bejelentés utáni hirtelen felpattanás, de egyelőre az inkább korrekciónak tűnik, hiszen összességében jól reagált a hazai deviza az MNB kommunikációjára, és az alapkamat szinten tartására. Az euróval szemben 362,67-en, a dollárral szemben 300,03-on áll a jegyzés.
Külföld
Mínuszban zárt a Nasdaq a techszektor gyorsjelentési hetének második napján
A három legfontosabb európai részvényindex gyengébb teljesítménnyel zárta a tegnapi napot: a DAX 0,11%-os csökkenést követően 15 270,04 ponton, a CAC 40 egy minimális, 0,01%-os emelkedés után 6 273,56 ponton, az FTSE 100 pedig egy 0,26%-os korrekciót bemutatva 6 944,97 ponton zárta a keddi kereskedést. A fontosabb amerikai részvényindexek közül szabad szemmel látható csökkenést egyedül a Nasdaq kompozit mutatott be, mely egy 0,47%-os gyengülést követően 13 961,62 ponton zárt. A Dow és az S&P 500 lényegében stagnáltak, előbbi részvényindex egy parányi, 0,03%-os mérséklődést követően 33 982,62, míg utóbbi egy szintén apró, 0,06%-os csökkenést követően 4 186,27 ponton tudta befejezni a keddet. Két órával a budapesti kereskedés megkezdése előtt a Dow határidő enyhe, 0,13%-os mínuszban van, míg az S&P 500 és a Nasdaq kompozit határidő 0,13%, illetve 0,16%-ot mozdultak el pozitív irányba. A VIX-index határidő által felvett érték valamivel több, mint 2 pontot mozdult el felfele az index által felvett tegnapi záróértékhez képest, jelenleg valamivel 20 alatt van. Ázsia az éjszaka folyamán összességében jól teljesített, két órával a budapesti kereskedés megkezdése előtt a Nikkei 29 096,00 ponton 0,36%-os pluszban, a Hang Seng 28 976,12 ponton, 0,26%-os pluszban, a sanghaji kompozit pedig 3 442,84 ponton, 0,01%-kal a zéró szint felett áll.
A Microsoft és az Alphabet is felülteljesítették az elemzői várakozásokat
Budapesti idő szerint tegnap éjszaka, az amerikai kereskedés zárását követően közzétett gyorsjelentésükben mind a Microsoft, mind pedig az Alphabet – a Google anyacége – felülteljesítették az elemzői várakozásokat. Míg a Microsoft 1,95 dolláros, az előrejelzéseknél 9,55%-kal magasabb részvényenkénti nyereségével csak enyhén tudott jobb számokat produkálni az elemzői várakozásoknál, addig az Alphabet eredményeitől megrengett a föld: a kaliforniai technológiai óriás a jelentett 26,29 dolláros EPS mutatójával a vártnál több mint 66%-kal magasabb részvényenkénti nyereségről számolhatott be. A kereskedési időszak zárását követően a Microsoft részvények 3%-kal alacsonyabb áron cseréltek gazdát, mint a tegnapi záróár, ezzel szemben az Alphabet papírjaiért több mint 4%-kal több dollárt adtak. A párhuzam jól mutatja, hogy idén a simán jó már nem mindig elég jó.
Jelentős korrekció a Tesla árfolyamában
Nagyot korrigált a tegnapi kereskedés során az amerikai elektromos autógyártó részvényének árfolyama, a Tesla 4,53%-os mínuszban, 704,74 dolláron fejezte be a napot. A korrekció a hétfő esti, nagyszerű eredményeket tartalmazó gyorsjelentés után következett be, ahol 438 millió dolláros rekordösszegű nettó eredményről és 10,39 milliárd dolláros, a tavalyi év első negyedévéhez képest 74%-os növekedést jelentő árbevételről számolt be a cég, a részvényenkénti nyereség pedig 93 centes értékével közel 18%-kal felülteljesítette az elemzői várakozásokat – azonban úgy tűnik, Piac Úr még ennél is többet szeretett volna. Elon Musk valószínűleg így sem aludt rosszul az este, hiszen egy éves időtávon továbbra is több mint 300%-os pluszban van a papír.
Igazi technológiai nagyágyúk jelentenek ma is
Folytatódik a technológiai szektor gyorsjelentésének hete, az amerikai kereskedési időszak megkezdése előtt, budapesti idő szerint ma délután teszi közzé az első negyedéves jelentését a Shopify és a Spotify, éjszaka pedig az Apple, a Facebook és az eBay riportja válik elérhetővé az érdeklődők számára. Mivel a koronavírus-járvány megváltoztatta a fogyasztói szokásokat, és a digitális transzformáció is felgyorsult az élet minden területén, ezért nem meglepő, hogy az elemzői várakozások összességében pozitívak. A Shopify esetén érdemes figyelnünk a jelentett részvényenkénti nyereségre: ez a várakozások szerint 6 cent lehet, amely annyira közel van a nullszaldóhoz, hogy a gyakorlatban könnyen a zéró szint alá süllyedhet – ez a forgatókönyv minden bizonnyal negatívan hatna a befektetői hangulatra. A Spotify-tól ebben a negyedévben sem várhatunk profitot, a zeneipari tartalomszolgáltató továbbra is a „növekedést helyezi a nyereségesség elé.” Mivel kvázi-monopol helyzetben van, egyelőre meg is teheti.