2024 december 27

OTP, Mol, Richter – ez várhat rájuk a háború árnyékában

A február 24-ei orosz invázió nemcsak a békéről alkotott biztos képünket rombolta le, de a tőkepiacokon is jelentős károkat okozott. Annál is inkább, mivel az eredetileg valószínűleg néhány naposra tervezett hadművelet azóta is húzódik, emberi, katonai áldozatok és gazdasági károk tömegét maga után vonva. A magyar tőzsdét sem kímélte az általános pánik, most azonban némi fellélegzés látszik a BUX tőzsdeindex értékének döntő részét meghatározó 3 blue chip piacán. Érdemes azonban résen lenni, hiszen több papír esetében a háborún kívüli tényezőket is figyelembe kell vegyünk.

OTP – felezés után fellélegzés

A legnagyobb hazai blue chip, az OTP árfolyama igencsak megszenvedte az orosz-ukrán háborút. A novemberi csúcshoz viszonyítva lefeleződött a bankpapír értéke, ha az idei eddigi mélyponthoz képest nézzük. Bár Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója túlzónak ítélte az esést fundamentálisan, a befektetőket pánikszerű eladásra ösztönözte az OTP oroszországi és ukrajnai jelenléte. Ráadásul az OTP részvényei a legérzékenyebbek az általános tőkepiaci hangulatra is, amire szintén a pánikszerű volt a legtalálóbb szó a háború első napjaiban.

Az OTP régi székháza – bevásárolt a menedzsment

A megnyugvást az hozhatta el az OTP részvényeinek piacán, hogy egyelőre úgy tűnik, nem kell teljes leírásra számítani egyik országban sem. Ahogyan segített az is, hogy a menedzsment jelentős részvényvásárlásokba kezdett, élükön a bank első emberével. Pozitívnak hat az is, hogy lekerült a piaci pletykák napirendjéről az a gyanú, hogy esetleg a Rahimkulov testvérek szabadulnak az OTP részvényeiktől. A továbbiak szempontjából a háború általános alakulása mellett az esetleges saját-részvény vásárlások és menedzsment részéről történő vásárlások alakulása lehet irányadó. Fontos téma az osztalék kérdése is, jelzésértékű lesz, hogy a 2021-es év után végül fizet-e osztalékot a bank.

Az OTP részvényeinek értéke azzal, hogy áttörte a 12000 forintos ellenállást, jelentősebb emelkedésnek ágyazott meg. Jelenleg a 13000 forintos szint jelenthet újabb megállót, lefelé pedig az immár támaszként szolgáló 12000-res érték a legfontosabb.

Mol – egyik szeme sír, másik nevet

A Mol a három közül az a cég, amelyet jelentős kitettség hiányában közvetlenül a legkevésbé kéne, hogy érintse a szomszédunkban dúló háború. Éppen ezért az esések döntő részéből ki is maradtak a Mol részvények, az olajmulti papírjai a 2022-es évben eddig pluszban vannak. Ezt segíthette a februárban közzétett, 2021 utolsó negyedévéről szóló gyorsjelentés is, ami megerősítette, hogy stabil lábakon áll és pénzgyárként működik egy támogató külső környezetben a Mol.

Stabilan tartja magát a Mol (www.shutterstock.com)

A benzinárstop nagykereskedelmi árakra való kiterjesztése óta viszont a Mol számára is jelentős veszteségeket, illetve profitcsökkenést okoz az intézkedés. A hazai olajcég kitartóan ellátja vállalt feladatát, miszerint ellátja üzemanyaggal a veszteségei ellenére a benzinkutakat. Ugyanakkor nem csak rossz hatása van az energiapiac felborulásának a Molra; a finomítói árrések növekedése és a magas olajár az upstream és downstream szegmens eredménytermelését erősíti. A kérdés az lesz, hogy melyik hatást értékelik majd nagyobbnak a befektetők; a Mol stabil árfolyama alapján egyelőre inkább optimista a piac.

A Mol részvényeinek árfolyama stabilan képes tartani a 2500 feletti értéket, a legnagyobb ellenállás újra a 2700-as szint feletti tartomány lehet. Esés esetén a 2500-as támasz lehet kiemelten fontos.

Richter – minden figyelem az árfolyamokon

A Richter esetében beszélhetünk számottevő ukrajnai és orosz kitettségről, mégsem ez jelentette a problémát. A gyógyszercég ugyanis többnyire nőgyógyászati és pszichiátriai gyógyszerekből szerzi bevételeit, melyek kereslete nem igazán függ jelentősen a mostani állapotoktól, illetve az általános gazdasági környezettől sem. A termékekért kapott devizák gyengesége már jóval nagyobb probléma, hiába ér el hasonló árbevételt rubelben számolva Oroszországban a Richter, ha az forintban kifejezve jóval kevesebbet ér.

Az árfolyam-ingadozások zavarhatják a Richtert (www.richter.hu)

A forint gyengülése tehát alapvetően pozitív a Richter számára, de most a magyar fizetőeszköz éppen visszaerősödött. Így jelenleg több a negatív hatás, ami a részvényárfolyamon is látszik. A devizapiac mozgásai mellett érdemes lesz figyelni minden információt azzal kapcsolatban, hogy a Richter esetleg képez-e valamilyen fedezetet az árfolyam-ingadozások kivédésének érdekében.

A Richter grafikonjára nézve egyértelműen azonosítható a 7000 forintos támasz, valamint a 7800-8000 forintos sáv ellenállása.