Rendkívüli Hírek:

2024 szeptember 23

OTP – még az ág is húzza

Emlékezhetünk még azokra az évekre, nagyjából 2015 tavaszától kezdődően, amikor már viccelni lehetett azzal, hogy az OTP árfolyama nem tud esni. És valóban, kisebb megállóktól eltekintve szinte folyamatos volt a legnagyobb hazai blue chip menetelése, és ebben a folyamatban a koronavírus is csupán néhány hónapra vetette vissza a bankpapírt. 2022 elejéig nagyjából folytatódott is a rally, az új esztendő azonban eddig szinte semmi jót nem hozott a legnagyobb hazai banknak, ami a részvényárfolyamot illeti persze. Olyannyira, hogy már úgy érezhetjük, a korábban látott vég nélküli szárnyalás szöges ellentétét láthatjuk most – pozitív tényezők holott most is vannak, de tényszerű, hogy rég vette körül ennyi kockázat és bizonytalansági tényező a részvényt.

Követi a kintieket

A magyar tőzsde általában véve is sokszor követi az irányadó nemzetközi részvényindexek alakulását, kiemelten igaz ez viszont az OTP-re. A bank részvénye a leginkább érzékeny az esetek többségében a kinti piacok hangulatingadozásaira, a legnagyobb kapitalizációjú magyar papírként ezen nem is lepődhetünk meg. Márpedig akár az európai, akár a tengerentúli tőzsdékre nézünk, nem túl szép a kép – igen rég volt olyan hosszan tartó esési periódus, mint amit most láthatunk. Ettől nem tudja magát függetleníteni az OTP, hiszen a rossz hangulatot okozó tényezők egy része közvetlenül is érinti a bankot – gondoljunk csak Oroszország és Ukrajna háborújára.

Háború – elhúzódó bizonytalanság

A szomszédunkban dúló fegyveres harcok ugyanis az OTP két leánybankját is érintik, közvetlenül vagy közvetetten. Mindkét szemben álló fél országában működik ugyanis OTP operáció, amelyekkel kapcsolatban már az idei első negyedében jelentős leírásra és céltartalékképzésre került sor. Bár tényszerű, hogy az OTP saját tőkéjének ás árbevételének is 20 % alatti részeit teszik ki a leánybankok, ahhoz mégis elegendő, hogy a piacok számára folyamatos bizonytalanságot okozzon. Nehéz megjósolni, hogy milyen fejlemény várható, vagy minek örülnének a piaci szereplők az OTP háborús térségben működő operációi kapcsán. Egy értékesítés magas áron pozitív üzenet lehetne, de erről egyelőre nincsenek információk.

Betett a háború a tőzsdéknek, az OTP-nek különösen (www.shutterstock.com)

Itthon sincs minden rendben

A fentiek önmagukban még nem biztos, hogy ilyen mértékű árfolyamesést indokolnának, lévén az OTP profitjának többsége még az anyabanknál, azaz Magyarországon keletkezik. A makrogazdasági környezet azonban itthon sem teljes mértékben pozitív, bár a gazdasági növekedés az elemzői várakozásokat is felülmúlja a legutóbbi adat szerint, a magas infláció okozhat középtávon még problémákat. Az irányadó kamatszint emelkedése ugyanakkor jó hír a bankszektor számára, hiszen ezáltal emelkedik a bankok kamatmarzsa is.

Döntött a kormány, jönnek a különadók – a bankszektor is érintett

Épp ez utóbbira is hivatkozva jelentette be múlt héten a kormány, hogy különadó fogja sújtani a bankszektort is. A tranzakciós illeték emelésével együtt 2022-ben és 2023-ban is 300-300 milliárd forintos különadóra számíthatnak a pénzintézetek, ami jelentős tehernek mondható. Növeli a kockázatokat az is, hogy nem tudni, mi lesz végül a július 1-ig tartó, decemberben bejelentett kamatstoppal, illetve, hogy 2023 után is szükség lesz-e a különadók fenntartására. Bár összegszerűen nem akkora a különadó, hogy több ezer pontos esést okozzon az OTP árfolyamában, a befektetők számára a bizonytalanság is fontos faktor, amit a viszonylag hirtelen bejelentett különadó jelezhet.

Van honnan emelkedni

A fenti tényezők összességében elégnek bizonyultak ahhoz, hogy 10000 forint alá küldjék az OTP árfolyamát, ezzel a márciusi mélypontnál is lejjebb került már a bankpapír értéke. A folytatás körül sok a kérdőjel, hiszen számos tényezőt nem tudhatunk előre, ilyen az is, hogy mikor kerül lezárásra az orosz-ukrán háború és milyen feltételek mellett történik ez meg, ha egyáltalán megtörténik a közeljövőben. A hazai gazdaságpolitikára szintén kiemelten figyelhetnek a piaci szereplők a továbbiakban is, valamint a makrogazdasági teljesítmény is elsődlegesen befolyásolhatja az OTP árfolyamát. Az árfolyamra nézve a 8000 körüli értékek tűnnek a legerősebb támasznak, hiszen a koronavírus legnehezebb napjaiban is ekörül fordult vissza az OTP. Emelkedés esetén a 10000 forintos szint fölé kerülés lehet most kihívás, ekkor már lenne esély fordulatról beszélni.