OTP és Mol: meddig tarthat az erő?
Jelentős emelkedésen van túl a két legnagyobb magyar blue chip, az OTP és a Mol. A mozgás nem lehet teljes mértékben meglepő számunkra, hiszen a magyar börze hosszú hónapokig messze alulteljesítő volt a nemzetközi indexekhez képest. Most azonban úgy tűnik, hogy a befektetők megtalálták a BÉT részvényeit is, és sokszor jelentős forgalommal történik emelkedés az említett papírok esetében. Számos országspecifikus és általános tényező, ugyanakkor jó pár vállalatspecifikus történés is szerepet játszik abban, hogy ilyen jó teljesítményt nyújt a legnagyobb hazai bank és az olajmulti részvényeinek árfolyama. Olyan szintekre ért a két cég tőzsdei árfolyama, hogy már mindenképpen érdemes megvizsgálni, hogy mi várható a továbbiakban.
OTP: új csúcs
Az OTP árfolyama elérte, sőt meghaladta a koronavírus járvány kitörése előtt beállított mindenkori csúcsait. Egy év és néhány hónap kellett tehát a bankrészvény teljes talpra állásához, de ez most már úgy tűnik, tényleg megtörtént. Technikai szempontból így korábbi időszakból vett ellenállási szintek nem létezhetnek, de vélhetően a 16000 forintos kerek szint egy megállót jelenthet az OTP számára. Már csak azért is, mert az indikátorok jelentős túlvettséget mutatnak már a napos grafikonon is.
Ugyanakkor hiába a technikai gát, ha az OTP-ről sorra záporoznak a jó hírek. A hitelmoratórium kockázata eltűnt, Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója szerint a kedvezménnyel élő adósok közül várhatóan mindössze 5 % lesz problémás a hiteltörlesztés tekintetében. Emellett az MNB várható kamatemelése is jótékony hatást gyakorolhat a hazai kamatmarzsokra, így a bank profitjára is. Szintén pár napos hír, hogy újabb szlovén bankot vásárol az OTP, így a déli szomszédunknál is piacvezetővé válik a bank. És ha ez nem lenne elég, a járvány előtt elmaradt osztalékok is bizonyos mértékben pótlásra kerülhetnek. A járványhelyzet enyhülésével és talán közeli elmúltával pedig a hosszabb távú makrogazdasági környezet is segíti az OTP megítélését, ebben nagy szerepet játszhat a gyors magyar gazdasági nyitás, amire a magas átoltottság nyújtott lehetőséget.
Optimizmusra tehát bőven van ok, és ráadásul a nemzetközi piaci hangulat is pozitív még. A kérdés az lehet, hogy mennyi árazódott már be a fent leírt tényezőkből, valamint hogy a járvány után valóban gazdasági fellendülés alakul-e ki azokban az országokban, ahol a nagybank jelen van. Mindenesetre érdemes lesz figyelni a fontos technikai szinteket, kulcskérdés, hogy lefordul-e például a mostani csúcsok elérése után a kerek szint előtt a legnagyobb magyar blue chip árfolyama.
Mol: ellenállás leküzdve
Történelmi csúcsokról közel sem beszélhetünk a második legnagyobb magyar blue chip, a Mol esetében, de a közelmúltban lejátszódott szép emelkedésről már annál inkább. A Mol ugyanis áttörte a sokszor ellenállásul szolgáló 2300 forintos szintet, most már az lehet a kulcskérdés, hogy sikerül-e ezt megtartania az olajvállalat árfolyamának. Ha tovább emelkedne az árfolyam, akkor a januári, 2480 forint körüli lokális csúcsot érdemes figyelne, lefelé pedig a 2200 és 2300 forint közötti sáv jelenthet támaszt.
A Mol esetében is hasonló jó hírekről számolhatunk be. Alapvetően a gazdasági nyitás értelemszerű pozitív hatást gyakorol a Mol eredménytermelő képességére, gondoljunk csak a fogyasztói szolgáltatásokra és a globális olajkereslet növekedésére. A nyersolaj ára ráadásul tovább emelkedik, a Mol számára leginkább releváns Brent típusú kőolaj már 70 dollárnál is többe kerül hordónként.
Ugyanakkor a Mol hagyományosan egyik legerősebb üzletágának, a finomítás-kereskedelemnek (downstream) nagyon jót tesz az is, hogy a finomítói marzsok is kezdenek a járvány előtti szintek közelébe érni. A Mol ráadásul meglepően jó gyorsjelentést produkált 2021 első negyedévéről, és a 100 forint körüli osztalék is motiválhatja a befektetőket.
Mi várható?
Látható, hogy mind a két blue chip esetében okkal történt a kitörés, és az emelkedés folytatására is lehetne tér. Fontos kiemelni azonban, hogy a vállalatspecifikus jó hírek már beárazódhattak, így újra az országspecifikus, valamint nemzetközi hírekre terelődhet a hangsúly. Ebben sem állnak rosszul a cégek: a gazdasági nyitás miatt egyre inkább a hagyományos szektorokban tevékenykedő vállalatok részesítik előnyben a befektetők, elég csak egy januártól mostanáig tartó árfolyamot megnézi a NASDAQ100 és a Dow Jones esetében, és összehasonlítani. Ez a trend kétségtelenül jót tesz a Mol és az OTP számára is; a magyar gazdaság vártnál jobb teljesítménye pedig tovább fűtheti az optimizmust. Érdemes azonban óvatosan kezelni a rallyt, ugyanis a fenti tényezőkben beálló negatív változás könnyen esést hozhat, és a mostani magas szintekről erre is volna tér.