2024 december 26

Óriási zuhanás után az OTP

Szinte az összes részvénypiacon meglehetősen nagy zuhanást láthattunk az utóbbi 1 hétben az orosz-ukrán háború kitörése miatt. A legnagyobb hazai blue chip, az OTP esése viszont valami egészen elképesztő, a bankpapír piaci kapitalizációja a háború hatására 2000 milliárd forint feletti értékben csökkent. Nehéz megmondani, hogy hol lehet a vesszőfutás vége, de néhány fogódzót azért találhatunk a bankpapír kapcsán.

Érintettség és bizonytalanság

Az OTP részvényeinek mostani szakadását igen sok indokkal lehet magyarázni, de az összes közös nevezője az egy hete kirobbant orosz-ukrán háború. Azzal, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát, sőt, a jelek szerint a vártnál elhúzódóbb harcba kezdett vele, rég nem látott bizonytalanságot és félelmet hozott a tőzsdékre. Az OTP, mint a nemzetközi folyamatokra leginkább érzékeny hazai részvény pedig esett is a rosszabbnál rosszabb hírekre a nemzetközi tőzsdeindexekkel együtt.

Stabil az OTP helyzete, de a befektetők rossz forgatókönyveket áraznak

A zuhanás mögött nagy részben az állhat, hogy bizonytalan, hogy mi lesz az OTP orosz és ukrán leányvállalatával, amelyek a nagybank saját tőkéjének 13 %-át adják. A befektetők spekulációi egészen a teljes értékvesztésig terjedhetnek, ami több százmilliárdos mínuszt jelentene az OTP-nek. Ráadásul a SWIFT-ről lekapcsolt orosz bankok miatt az európai bankszektor általános megítélése is sokat romlott. Érdekes tényező az is, hogy mi lesz az egyik legnagyobb részvényesi körrel, a Rahimkulov fivérekkel; az OTP-t 7,1 %-ban tulajdonló orosz testvérpár esetleges (vagy már zajló?) eladása további kockázati tényező.

Túladottság mesterfokon

Az OTP grafikonja a fenti (közel sem teljes) lista miatt igen ijesztően hat. Gyakorlatilag az egyenes vonalú vég nélküli esés mintája a bank részvényeinek árfolyama, a tegnapi 1,2 %-os emelkedés nem sokat segít ezen a technikai képen. Az is biztos ugyanakkor, hogy nagyon rég  nem látott túladottságot mutatnak az indikátorok rövidebb és hosszabb időtávokat mutató grafikonokat vizsgálva is. Szükségszerűnek tűnhet a felpattanás, az igazi kérdés azonban, hogy mikor lehet nagyobb fordulatra számítani. Valószínűleg ehhez az ukrán helyzet lényeges enyhülése lenne szükséges, és az, hogy tisztán lássunk az OTP veszteségeit illetően. Érdemes lesz figyelni épp ezért az OTP pénteki, 2021 negyedik negyedévéről szóló gyorsjelentését, és a hozzá tartozó kommentárt a menedzsment részéről.

https://www.otpbank.hu/static/portal/sw/file/211104_OTP_20213Q_h_final_144.pdf

Címlapkép forrása: Shutterstock