2024 december 22

Optimista a Mol vezetése-de mi a helyzet az árfolyammal?

Interjút adott a Világgazdaságnak Ratatics Péter, a Mol fogyasztói szolgáltatások üzletágának vezetője. Úgy tűnik, az olajvállalat egyre ütemesebb tempóban halad kitűzött stratégiájának megvalósítása felé. De milyen kilátásokkal számolhatnak a Mol részvényesek az árfolyam tekintetében?

Újabb kúthálózat és karbonsemlegességi tervek

Ratatics Péter közlése szerint a Mol szlovák leányvállalata, a Slovnaft 16 darab Lukoil töltőállomást vásárolt Szlovákiában. Ezzel a Mol folytatja a közép-európai töltőállomások vonatkozásában a piaci részesedésének növelését. 2030-ig a jelenlegi 1900 kúthoz még 300-at szeretne vásárolni a cég, ezzel elérve a 2200-as célszámot. Az is kiderült, hogy a különösen sikeres Fresh Corner hálózatot is kiterjesztenék az újonnan vásárolt benzinkutakra.

Nem nevezhetjük meglepőnek a Mol lépését, ahogy azt sem, hogy a közelmúltban megvásárolták a Marché étteremláncot. A fogyasztói szolgáltatások ugyanis a Mol azon üzletága, amely még a koronavírussal sújtott 2020-as évben is 8 százalékos EBITDA növekedést tudott felmutatni. Ezzel tovább nőtt a relatív súlya a vállalat eredménytermelő képességében: jelentős mértékben képes ellensúlyozni az upstream és downstream üzletágak esetleges gyengélkedését.

A menedzser emellett elmondta, hogy egyre nagyobb hangsúlyt kívánnak fektetni az új irányokra, mint az elektromos töltőállomások hálózata, vagy a bioüzemanyag. Ez illeszkedik a Mol azon stratégiájához, amiről már Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató is többször beszélt, hogy 2050-re karbonsemlegessé váljon az olajcég.

Mit jelent ez a részvényesek számára?

Továbbra is egyértelmű, hogy a Mol egyre inkább igyekszik több lábon állni, és csökkenteni olajfüggőségét. Nem lehetünk ezen meglepve: a 2020 nagy részében az alacsony olajárak domináltak, bár ez a trend az új évben megfordulni látszik. A downstream szegmens számára kulcsfontosságú finomítói marzsok esetében még mindig nem beszélhetünk feltámadásról. 2021 januárjában ez az érték 1,8, februárban 2,1 dollár/hordó volt. Egy éve a két adat rendre 4,8 dollárnál tartózkodott.

A kiskereskedelmi szolgáltatások folyamatos, ütemes bővítése lehetőséget ad a Mol számára, hogy az olajpiac ingadozásaitól mentesen is képes legyen bevételt termelni. A részvényesek számára az irány egyértelműen jó hír, ugyanis a fogyasztói szolgáltatások szegmens már a járvány előtt is dinamikusan növekedett. A kérdés az árfolyammal kapcsolatban az lehet a jövőben, hogy képes lesz-e folytatni a tegnap kezdett emelkedést, és felfelé kitörni a hosszú hónapok alatt kiépített sávból. Ehhez valószínűleg a gazdasági újranyitás közeledte, és az olajpiac, valamint az árrések mielőbbi rendeződése is szükséges lehet.