2024 december 23

Nyitás és boldogság-a BÉT-en is

Ha teszünk egy sétát hétvégén a budapesti belvárosban, akkor életvidám érzésünk lehet a sok kint lévő embert látva, akik a karantén után kimozdulva töltenek időt a barátaikkal. Úgy tűnik, hogy nagyjából túlvagyunk a járvány harmadik hullámán, és a magas átoltottságból következően jó eséllyel több sorszámot már nem is él meg a koronavírus-legalábbis reméljük. A hosszú stagnálás és forgalomnélküliség után a magyar piacok is feléledtek, és a gazdasági nyitással párhuzamosan nőtt meg az érdeklődés a magyar eszközök iránt. Annyira, hogy akár azok felül is teljesítik a nyugati indexeket, mint például a mai napon.

BÉT

Értelemszerűen érdemes a BUX-ra, a magyar tőzsdeindexre nézni, ha a legáltalánosabb képet akarunk kapni a korai nyitás pozitív hatásairól. Látható az egyértelmű emelkedés a szomorú járványhelyzet elmúltával, azonban érdemes a jó teljesítmény mögé is tekinteni.

Erőt mutat a BUX (www.investing.com)

A BUX emelkedése jó részt a két legnagyobb blue chip, az OTP és a Mol számlájára írható. Nem véletlen a két papír jó teljesítménye, ahogy több cikkünkben is utaltunk rá. Az említett vállalatok olyan iparágakban (bankszektor és olajszektor) tevékenykednek, amelyeket kifejezetten megviselt a vírusválság, és most zajlik a talpra állás. Nem lehetünk meglepve tehát, hogy az OTP új csúcsra, a Mol pedig a januári, lokális csúcsok közelébe emelkedett. A Richter és a Magyar Telekom gyengébb teljesítményt nyújt, előbbi jelentősen esett már a csúcsához képest, míg utóbbi nem tud igazán elrugaszkodni a 400 forintos lélektani szinttől.

OTP: új csúcs

A kisebb papírok sem teljesítenek rosszul, az elmúlt hónapok sztárjai, a Waberer’s, a Rába és a Masterplast őrzi emelkedését, utóbbi még növelni is tudott előnyén, így ősz óta már hatszorozódott a részvény árfolyama.

Forint

A másik fontos jelzőeleme a magyar eszközök iránti befektetői gondolkodásnak a forint árfolyama. Az pedig tavaly nyár óta nem látott csúcsokat mutat be az euróval szemben, már csak körülbelül 346 forintot kell adni egy euróért, nem is olyan régen pedig még 366-ot is kellett. A kamatemelési remények mellett a forint árfolyama szempontjából is erősítő tényező a gazdasági nyitás, valamint a magyar gazdaság vártnál jobb állapota.

Egyre lejjebb az EUR/HUF árfolyama

Kérdés persze, hogy meddig képes még ennyire felülteljesíteni a BUX, illetve a forint. A pozitív gazdasági adatok, az MNB fellépése az inflációval szemben, valamint a jó vállalati egyedi sztorik viszont abba az irányba mutatnak, hogy korai még temetni az optimizmust a magyar eszközök kapcsán. Mint mindig, a nemzetközi hangulat persze továbbra is változtathat ezen, érdemes tehát országhatáron kívül is vizsgálni a befektetői árazásokat.