2024 december 22

Nem mozdul az OTP

A BÉT-en régóta mozgó kereskedők tudják, hogyha valami nem jellemző az OTP-re általában, akkor az a stagnálás. Ez az a részvény, amely gond nélkül tud napok leforgása alatt 1000-2000 pontot menni bármelyik irányba. Idén azonban az év eleji szárnyalást leszámítva nem sok izgalmat lelhetünk az OTP mozgásában. Ami probléma lehet például a rövidtávon, akár napon belül kereskedők számára, de a hosszabb távú befektetőknek is feladja a leckét az OTP stagnálása.

Hogy néz ki a grafikon?

Szűk sávban az OTP (www.investing.com)

Ahogy láthatjuk, valóban egy nagyon szűk sávban mozog az OTP árfolyama, és sok olyan napot azonosíthatunk, amikor nagyon minimális csak a napon belüli elmozdulás is. Hónapok óta (apróbb kiszúrások kivételével) a 13000 és 14000 közti sávban ingadozik az árfolyam. Az ilyen hosszú ideig tartó kvázi mozdulatlanság ráadásul a technikai indikátorokat is kiváró álláspontra juttatja. Az RSI a kulcsfontosságú 50-es szint körül található, a Bollinger-szalagok pedig szintén követik az árfolyam stagnálását. Láthatjuk, hogy a lassan már szintén stagnáló 50 napos mozgóátlag közvetlen közelében zajlik a mozgás legnagyobb része. Mondani sem kell, hogy a sávból való bármilyen irányba történő valós elmozdulás mutatna csupán irányt. A mostani stagnálás azonban azt a következményt is maga után vonja, hogy nagyon beszűkül rövidebb időtávokat nézve az OTP árfolyama, így ha végre elmozdul, akkor az jelentős mozgás lehet.

Mi ébresztheti fel az árfolyamát?

Jó kérdés lehet persze, hogy mi lehet az a hatás, amely az árfolyamot felkelti, és mozgásba lendíti. Elsősorban érdemes arra gondolnunk, hogy a nemzetközi hangulat változása kiemelten fontos. Ez a tényező azonban önmagában nem elég, ugyanis láttunk márciusban nagy eséseket és nagy emelkedéseket is nemzetközi szinte, az OTP ezeket alig követte.

Emiatt az ország-, vagy vállalatspecifikus tényezők lehetnek a döntő fontosságúak. A koronavírus harmadik hulláma minden korábbinál súlyosabb Magyarországon, és a gazdasági károkat sem lehet kétségbe vonni. A közelgő nyitás, illetve az EU-s átlagos messze felülmúló oltási kampány miatt azonban jó esélyünk lehet arra, hogy hamarabb túl legyünk a járvány oroszlánrészén, mint az országok többsége. Az, hogy ezt a befektetők mikor kezdik el árazni, és milyen kilátásokat társítanak az országhoz, persze nem lehet megjósolni. Jó iránymutatás lehet viszont minden, a magyar gazdaság, vagy a bankszektor helyzetéről napvilágot látó adat. Ne feledkezzünk meg a hitelmoratórium lejáratáról sem, ami 3 hónap múlva aktuális. Egyelőre becsülni is nehéz, hogy okoz-e ez komoly fejfájásokat a bankoknak, vagy pedig rendben lesznek a törlesztések.