2025 január 22

Nagyot ütöttek az OTP-n-mik az okok?

A tegnapi nap folyamán egy lendületes eséssel 13000 forint alá került az OTP részvényeinek árfolyama. Természetszerűleg (mivel az OTP súlya az indexben több, mint 40 %-os) ez a BUX-ot is magával rántotta. Végül a nemzetközi hangulat javulásával párhuzamosan az OTP is képes volt felállni, de még így is több, mint 2 %-ot veszített az értékéből a legnagyobb hazai blue chip részvény.

OTP: lefelé tartó spirálban az árfolyam (www.investing.com)

 Így az OTP már az év eleji szintekhez képest is jelentősebb esést kénytelen elszenvedni. Mik lehetnek a folyamatosan lecsorgás, majd a tegnapi erős esés okai?

Nemzetközi hangulat-elsődleges befolyásoló

Az OTP számára még mindig a leginkább fontos tényező az általános befektetői hangulat. Ha a nemzetközi piacokat szeretnénk lekereskedni, de valamiért csak magyar részvényt vehetnénk, akkor egyértelműen az OTP-t kellene választanunk. Számszerűleg kimutatható és tapasztalati úton is érezhető, hogy a bankrészvény korrelál leginkább az irányadó tőzsdékkel. Mindez azt jelenti, hogy egy olyan jelentős hangulatromlás, mint ami az utóbbi 2 napban látható volt a világ börzéin, szinte biztosan nem hagyja érintetlenül az OTP árfolyamát sem. Az esés egyrészről tehát betudható a nemzetközi piacok esésének-ennek enyhülése vagy megfordulása így támaszt jelenthet az OTP árfolyamának számára is.

Aggodalmak?

Specifikus tényezőt is érdemes ugyanakkor említenünk, ha a zuhanás okain gondolkodunk. Az utóbbi időben érkező banki gyorsjelentések 2020. negyedik negyedévéről kifejezetten pozitív meglepetések voltak, így az OTP-től is joggal várhatunk szép számokat a március elején esedékes gyorsjelentésben. Valószínűleg a befektetők tehát nem a bank előző év végi teljesítménye miatt aggódhatnak. Sokkal inkább szerepet játszhat a moratórium kérdése: mint előző pénteki cikkünkben felhívtuk rá a figyelmet, közeleg a hiteltörlesztési moratórium lejárta. Azt megjósolni, hogy megnő-e drasztikusan a nemteljesítő hitelek száma, vagy pedig aránylag rendben tudnak törleszteni az adósok, jelenleg senki sem tudja. Ez egy olyan bizonytalansági faktor, amivel vélhetően kalkulálnia kell a magyar bankrészvényt tulajdonló befektetőknek.

Merre tovább?

A jövőre vonatkozóan ha becslést akarunk adni, akkor a fenti két tényezőt nem érdemes figyelmen kívül hagyni. Ha a nemzetközi hangulat megjavul, illetve elhárulnak a bizonytalanságok a magyar gazdasági helyzet kapcsán is, akkor kevés ok marad az OTP gyengélkedésére. Ellenkező esetben azonban számítani lehet rá, hogy fennmaradhat a bizonytalanság a részvény kapcsán.