Nagyot esett a Richter
Rettenetes napot zárt csütörtökön a Richter. A 7500-as legfelső pontról az árfolyam lecsúszott egészen 7020 forintra. Kedden az elemzők még bullish momentumról beszéltek, hiszen az indikátorok jelzése pozitív volt. Január óta először mozdult középvonala fölé az RSI, és a piacon is pozitív hangulat uralkodott. A felpattanás 7500 forint fölé nyomta a Richtert, és gyarapodásából alig adott vissza. Ezt követően jött a fekete leves. gyenge nap következett a Richternél. Nem tudta megközelíteni a 7600 forintot, és veszélybe került a 7200-as zóna és a 20 napos mozgóátlag. Ezt, mint kiderült csütörtökön át is törte. A volatilitás a rövid távú mozgásokban nagyon megnehezíti az elemzők munkáját. Nem könnyű tehát előrejelezni, hogy a 7000 forintos lelki határ megtartja-e az árfolyamot. A csütörtöki nap azonban nagyon rossz volt a többi blue chip számára is. A keddi optimizmus eltűnt a tőzsdékről az elmúlt két napban, azonban úgy néz ki, hogy a pénteki nap az emelkedésről fog szólni.
Jól kezdi a napot a magyar tőzsde
A két napig tartó csökkenés után, észak felé fordultak az árfolyamok. A délelőtti órákban a BUX 0,6 százalékot gyarapodott. A Richternél is nagyon szép emelkedést láthatunk. A mai nap 2,5 százalékos plusban van a papír, ezzel a 7200 forintos határ alsó felénél tartózkodik. Egyelőre azonban az elemzők nem látják annyira fényesen az elkövetkezendő kereskedelmi napokat. A tegnapi alacsony zárás miatt továbbra is a támaszokon maradhat a hangsúly. A 7000 forint továbbra is mint pszichológiai határ rendelkezésre áll.
A háború fontos faktorként jelenik meg a gazdaságok fejlődésében. A Richter bevételénél például a FÁK-országok súlya 25 százalékot tesz ki. Ennek ellenére a vállalat a tavalyihoz hasonló árbevételt vár euróban számolva, feltéve, hogy az orosz és az ukrán piacok nem omlanak össze teljesen. A két gazdaság azonban egyre rosszabb állapotban van a háború és a szankciók miatt. Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank szerint Oroszország és Ukrajna gazdasága ebben az évben 10, illetve 20 százalékkal zsugorodhat. A sikeres béketárgyalások esetén az ukrán gazdaság újjáépítése megfordíthatja ezt a számot, azonban a szankciók a belátható jövőben is fennmaradnak. Ez az orosz gazdaságot 2023-ban stagnálásra ítéli, és ezzel számos szomszédos kelet-európai országra is negatív hatással lehet.
Forrás: portfolio.hu
Címlapkép: Shutterstock