Miért képes ennyire szárnyalni a Mol?
Az elmúlt hetekben bőven van ok figyelni a budapesti tőzsde történéseit. A magyar tőzsdeindex, a BUX ugyanis újabb és újabb csúcsokra ért ezekben a napokban a komponensei kiváló teljesítményének köszönhetően. A rallyban nagy szerepe volt az eddig némileg lemaradó második legnagyobb magyar blue chipnek, a Molnak. Az árfolyam hosszabb sávozás után tört ki méghozzá igen erőteljesen. A technikai szempontok mellett azonban fundamentális alap is bőven volt az olajcég árfolyamának emelkedésére, ugyanis számos tényező pozitív összejátszása figyelhető meg a Mol külső környezetében. Cikkünkben ezeket a tényezőket vesszük sorra!
Kitört a sávból
Elsőként érdemes a grafikonra ránéznünk, ugyanis szemmel látható a Mol által hosszú hetekig betartott sáv. Ebben a szűk 100 forintos zónában oldalazott a cég árfolyama; előbb utóbb az ilyen jellegű mozgásokból erőteljes kitörés vagy letörés szokott következni a technikai elemzés szabályai szerint. Most előbbi történt: azzal, hogy elhagyta a 2450-2500-es árfolyamszinteket is a Mol, egyértelmű vált, hogy kitörés történt a jól megszokott sávból. Azóta pedig csak úgy szárnyal az árfolyam, végre elérve a koronavírus járvány 2020 tél végi kitörése előtti szinteket is. Ugyanakkor a gyors szárnyalás technikai túlvettséghez is vezetett, aminek köszönhetően nem lenne meglepő egy kisebb korrekció kibontakozása sem. Ha azonban tartja a szintjeit a Mol, akkor könnyen elképzelhető további emelkedés is, először a 2800 forintos kerek szint irányába. Fordulat esetén a gyors emelkedés miatt a legerősebb támasz a 2500-as árfolyamértéknél található; a mozgóátlagok ugyanis igen távol vannak még a rally miatt.
Fekete arany – a Mol számára is aranyat ér
A Mol egy úgynevezett integrált olajvállalat, nyersolaj kitermelésével és annak feldolgozásával, kereskedelmével egyaránt foglalkozik. A kutatással és termeléssel foglalkozó szegmens, az upstream számára értelemszerűen fontos, hogy minél magasabban álljon a fekete arany árfolyama. Ez az utóbbi időben teljesült, már 80 dollár felett állapodott meg a Brent árfolyama, és egyelőre nem látszik fordulatra utaló jel. Az OPEC+ országai sem szomorúak vélhetőleg a látvány miatt, illetve a gazdasági újraindulás miatt a vártnál több olajra is van szüksége a világnak. Az olajár szárnyalása már a Mol második negyedéves eredményében is meglátszott, de úgy néz ki, hogy továbbra sem fog csalódást okozni az upstream üzletág ezek alapján.
Emelkedő finomítói marzsok
Az előbb említettek szerint a feldolgozás-kereskedelem is fontos üzletága a Molnak. A downstream szegmens számára is jól alakulnak ugyanakkor a számok; amint látható, 2021-ben stabilan emelkednek a csoportszintű finomítói marzsok, amelyek révén hordónként többet tud profitálni a cég ezen tevékenységéből. Látható, hogy bár ebben az üzletágban is kiemelten jól sikerült a második negyedév, a finomítói marzsok átlaga most még magasabban állt a harmadik negyedév hónapjaiban.
Hónap | Január | Február | Március | Április | Május | Június | Július | Augusztus | Szeptember |
Csoportszintű finomítói árrés (dollár/hordó) | 1,8 | 2,1 | 3,5 | 5,1 | 4,7 | 3,3 | 4,3 | 6,0 | 5,9 |
Jó hír az árrésekről is (https://molgroup.info/hu/befektetoi-kapcsolatok/publikaciok/kulso-kornyezet#nav-2021 alapján)
Pozitív országspecifikus tényezők
A fenti, vállalatspecifikus külső környezethez tartozó tényezőkön kívül érdemes megemlíteni a magyar tőzsdén általánosan pozitív hangulat okait. A magyar gazdaság a vártnál gyorsabban pattant fel, az ország teljesítménye már némileg meghaladja a 2019. harmadik negyedévi helyzetet. Ezt mutatja a Moody’s szeptember végi minősítése is, mely során felminősítette Magyarország államadósság besorolását. Ráadásul egyelőre a negyedik hullám is a vártnál jóval lassabb tempóban érkezik meg az országba, és az eddigi kommunikáció alapján úgy tűnik, hogy nem kell általános lezárásokra számítani. Ha pedig ez így van, akkor valóban van lehetősége a makrogazdasági folyamatokra érzékeny Molnak is profitálnia a gazdasági fellendülésből. A harmadik legfontosabb üzletága a fentiek mellett ugyanis a cégnek a fogyasztói szolgáltatások. Röviden ez a megnevezés takar mindent, amit a benzinkutakon látunk. A kúthálózat és Fresh Corner hálózat bővítése révén pedig egyre szebb számokat mutat ez a korábban nem túl jelentős része is a vállalatnak. Olyannyira, hogy már tulajdonképpen a fentiekkel egyenrangú, vagy például a vírus alatt jobb számokat is fel tudott mutatni a gyorsjelentésekben látható módon.
Merre tovább?
Egyértelműen látható, hogy a Mol árfolyama csupán lekövette az eredményességre ható külső környezeti pozitív változásokat, valamint reagálhatott az országspecifikus tényezők kedvező alakulására. Technikai szempontból már jeleztük, hogy melyek lehetnek a legfontosabb állomások a Mol számára; az erre való lehetőséget viszont továbbra is a vállalathoz köthető tényezők teremthetik meg. Bővebben a nagyjából 1 hónap múlva érkező negyedéves gyorsjelentésben informálódhatunk a Mol számairól. Addig is érdemes a fent említett tényezők mellett a nemzetközi piaci hangulatot is követni; ezek is hathatnak ugyanis a Molra, ha az utóbbi hetek esését sikerült is figyelmen kívül hagynia.