2025 január 22

Mi a helyzet a Mollal?

November eleje óta az egész magyar tőzsde szárnyalt, és ráadásul egyáltalán nem visszafogott tempóban. A BUX messziről körözte le az irányadó amerikai vagy európai indexeket. A felülteljesítés okairól több cikkben foglalkoztunk már; a két fő indok az alulértékeltség, valamint, hogy a BUX-ban jelentősen felülreprezentáltak a mostanában felülteljesítő value szektor tagjai, mint az OTP és a Mol. Utóbbi különösen nagy emelkedést tudhat maga mögött az elmúlt néhány hónapban. Az 1500 forint körüli szintekről közel 2500 forintig szárnyalt az árfolyam, több, mint 60 %-os emelkedéssel.

Megtorpanás

Januárban is folytatódott a szárnyalás, azonban úgy tűnt, beköszönt a korrekció a Mol esetében, ugyanis a csúcsról már több, mint 200 forintot esett az árfolyam. Azóta pedig egy nagyon szűk sávban mozog a Mol: befejeződtek (legalábbis egyelőre) a saját részvény vásárlások, és bár az olajmulti árfolyama ettől nem omlott össze, de úgy tűnik, tovább emelkedni sem tud.

(Magyar) piaci hangulat-nem támogatja az emelkedést

Az egyik legfontosabb tényező a Mol szárnyalásának megállásában  nem vállalatspecifikus. Az olajtársaság ugyanis nem okozott csalódást a nemrég közzétett féléves jelentésében, nagyon szép számokat volt képes produkálni a cég. Mindez azt is jelenti, hogy a vírusválság ellenére is csak enyhe mínusszal zárta az előző évet a második legnagyobb blue chip. Ráadásul a Mol számára az azeri olajmező megvásárlása óta pláne kardinális olajár hihetetlen mértékben szárnyal, messze a koronavírus által okozott zuhanás feletti szinteken tartózkodik mind a WTI, mind a Mol számára fontos Brent típusú kőolaj árfolyama.

Sokkal inkább az általános magyar piaci hangulata lehet a gyengülő, vagy jobb esetben stagnáló tendencia mögött. A járványhelyzet felerősödése magával hozta az újabb korlátozásokat: ráadásul egyáltalán nem biztos, hogy ezek csak március 22-ig lesznek velünk, mint ahogy a kormányzat előzetes tervében szerepel. A probléma ráadásul igen súlyos, ezt a minden nap közölt járványügyi adatokból is kiolvashatjuk. A forint gyengesége, valamint a BUX általános alulteljesítése jól jelzi a befektetők kockázatkerülését a magyar eszközök kapcsán.

Az alcímben zárójelben szerepel csak a magyar szó, ennek oka, hogy az általános piaci hangulat sem segíti az olajmulti emelkedését. Bár a hagyományos iparágakba tartozó részvényeket nem érinti egyelőre annyira az amerikai hozamemelkedés, egy volatilisebb, hullámzóbb időszakot élünk most meg a nemzetközi piacokon is.

Mi jön ezután?

Ha a fenti tényezők valóban igazak, és nagyon nagy részt ezek állnak a Mol útjába, akkor ez nagyon jó hír lehet: ezek elmúltával ugyanis a vállalat részvényei újra magukra találhatnak. Ugyanakkor érdemes továbbra is figyelnünk az iparági környezetet: bár az olajárak már helyreálltak, a finomítói marzsok még mindig nagyon alacsony szinten vannak. Ha ez nem változik, akkor aligha várhatunk profitesőt a Mol egyik legfontosabb szegmensétől, a downstreamtől. Jó hír viszont, hogy a járvány alatt is kiválóan teljesítő fogyasztói szolgáltatások teljesítménye kárpótolhatja a részvényeseket: ha a Mol kiskereskedelmi térhódítása folytatódik, akkor egy pandémia utáni időben még szebb eredményt lehet képest felmutatni a már így is folyton pozitív meglepetést okozó szegmens.