2024 november 15

Még a kamatemelés is erősíti: tartja bombaformáját az OTP

Úgy tűnik, hogy nem volt indokolatlan az OTP elmúlt hetekben látott elképesztő rallyja. A legnagyobb hazai blue chip árfolyama egy több hónapos, szinte lekereskedhetetlen sávozás után váltott rakéta üzemmódba. Ilyesmi nem ritka a bankrészvénynél, főleg amikor ennyire összejönnek a pozitív hírek. A fontosabb inkább az, hogy hetek óta képes is tartani magát az OTP, és egyelőre nem látszik jele a lefordulásnak.

Van ok a bizalomra

Az OTP szárnyalásának okai közismertek, és már sokat, de megérdemelten sokat ismételtek. Ilyen a jól sikerült első negyedév, a várható osztalékfizetés, második legnagyobb szlovén bank történelmi léptékű felvásárlása, vagy a javuló magyarországi makrogazdasági kilátások. Ráadásul akkor a technikai kép is kedvező volt, hiszen a nagyon régóta működő sávból való kitörés mindenképpen hajtóerő lehetett a szárnyalás során.

A fent említett tényezők értelemszerűen semmit sem változtak: az lenne a meglepő, ha az OTP a második negyedéves gyorsjelentéssel ne hozna jó számokat augusztusban. Ezeket a várakozásokat a részvényárfolyamban azonban leginkább a jövő hónap második felében láthatjuk.

Kamatemelés-lehet ez jó hír?

Mint minden portálon szembe találkozhattunk a hírrel, monetáris szigorítási ciklusba kezdett az MNB kedden. Ez pedig a Növekedési Hitelprogram kivezetését, de ami még fontosabb, kamatemelést jelent. A folyamat el is kezdődött, 0,3 %-kal emelkedett az irányadó ráta. Az ok az elszaladó infláció, valamint a gazdasági nyitással megugró kereslet miatti túlfűtött állapot a magyar gazdaságban.

A kamatemelésre általában a tőkepiacok szempontjából rossz hírként tekintünk. Az ugyanis közvetve csökkenti a pénzmennyiséget, mivel drágábbá teszi a hitelezést, valamint a gazdaságot is visszafogja. Láthatjuk, hogy a tengerentúlon mennyire tartanak például a börzék a kamatemelés lehetőségétől is. A bankszektor, és így például az OTP számára azonban nem feltétlenül ördögtől való hír a monetáris szigorítás ezen fajtája. A kamatmarzsok ugyanis tágulnak a kamatemelés által, így ha kevesebb hitelkihelyezés is lesz esetleg, azt kompenzálja, vagy akár felülmúlja az emelkedő kamatmarzs. Ez a tényező tehát biztosan nem áll az OTP útjába; kérdés persze, hogy a gazdasági kilábalás üteme és a járványhelyzet eltűnése tényleg a most vártaknak felelően történik-e. Ha igen, akkor az eddigiek alapján az OTP továbbra is hozzájárul ehhez még egyedi sztorikkal és kiemelkedő eredménytermelő képességével.