Jönnek a gyorsjelentések – mi várhat a blue chipekre?
Miután az Egyesült Államokban a gyorsjelentési szezon jelentős része már lezajlott, lassan jönnek a legnagyobb kapitalizációjú magyar cégek adatsorai is. Egy alapvetően járvány általi korlátozásokkal már nem sújtott, prosperáló gazdasági környezetben kellett teljesíteniük 2021 utolsó negyedévében a cégeknek. Ettől függetlenül persze pozitív és negatív csalódást is okozhatnak a blue chipek, bár a részvények árfolyamát nem csupán a megjelenő jelentések befolyásolhatják majd. Nézzük, mi várhat az OTP-re, a Molra, a Richterre és a Magyar Telekomra az előttünk álló hetekben!
OTP
Az OTP árfolyama egyelőre egyértelmű nyertese a 2022-es évnek. A legnagyobb hazai blue chip kiheverte a kamatstop bejelentése által okozott tavaly év végi sokkot, és jelenleg is 18000 forint körül ingadozik az árfolyam. A bankpapír értékét jelentősen befolyásolják a külső tényezők, akár az amerikai kamatemelésektől való félelem, akár az orosz-ukrán helyzet állása. Így az OTP szempontjából nem lehet elvonatkoztatni a külföldi piaci hangulattól, de azért a vállalatspecifikus tényezők lehetnek a legfontosabbak. Ebből a szempontból pedig a március 4-ei gyorsjelentés lehet irányadó, vélhetően továbbra is erős pénzgyárként működött az OTP a legutóbbi negyedévben. Ekkor az osztalékfizetésről is kaphatunk információkat, ami idén különösen meghatározó; a 2019-es, a 2020-as és a 2021-es üzleti évek után járó osztalék együtt kerül majd kifizetésre a tervek szerint.
Az OTP számára a 19000 feletti történelmi csúcsok elérése lehet a legfontosabb cél, de ahhoz még jó pár ellenálláson át kell verekednie magát a bankrészvénynek. Esés esetén a 17000 forintos kerek szint lehet a legjelentősebb támasz.
Mol
Ahogy ma reggeli cikkünkben is jeleztük, a Mol gyorsjelentése már igen közel van, az ugyanis 1 hét múlva kerül publikálásra. Az olajmulti számára már az ezzel kapcsolatos befektetői várakozások lehetnek a döntők, a tavalyi negyedik negyedévben a külső környezet (lezárásmentes működés, magas olajárak és finomítói marzsok) biztosan alkalmas volt a jó eredmény elérésére. Addig is, az olajárfolyam szárnyalása lehet jó hír a Mol számára nemzetközi színtéren nézve. Izgalmas lehet a benzinárstop sorsa is, a november 15-től élő szabályozás ugyanis 4 nap múlva lejár. Valószínűsíthető, hogy a kormány meghosszabbítja az árstopot, hiszen enélkül most is bőven 500 forint felett lenne a 95-ös benzin és a dízel literenkénti átlagára. A forgatókönyv esélyét növeli, hogy januárban már 7,9 %-os volt az infláció éves alapon, amin a benzinárstop elengedése még tovább emelne.
A Mol grafikonjára nézve a 2800-as érték lehet a legizgalmasabb, ezt ugyanis jelentősebben a koronavírus járvány 2020-as kitörése óta sosem tudta felülmúlni az olajmulti árfolyama. Esés esetén a legnagyobb napos támasz 2500 körül, a korábbi sávok sávtetőjénél lehet.
Richter
A gyógyszercégnek nem alakult túl jól eddig a 2022-es év, jelentősebben veszített ugyanis a részvény az értékéből év eleje óta. A Richterre nem igazán hatnak az általános makrogazdasági trendek; ez a járvány tombolása alatt pozitív volt, a mostani fellendülés idején viszont lemaradásra ad okot. Az esésben jelentős szerepet játszik a forint hetek óta tartó intenzív erősödése, a Richternek ugyanis nagyrészt devizában keletkeznek a bevételei. A Richter február 28-án hozza nyilvánosságra a tavalyi év utolsó 3 hónapjának számait, mindenképpen érdemes lesz figyelni a saját gyártású gyógyszerek nemzetközi piacokon tapasztalt forgalmára.
A Richter esetében a mostani támaszszint jelenthet menedéket, a 7800-8000 közötti sáv már gyakran megtartotta a gyógyszeripari részvényt. Ha emelkedés kezdődne, a 8500 és 9000 forintos értékek elérése lenne érdekes.
Magyar Telekom
Szintén nyertese eddig az idei évnek a Magyar Telekom. A legkisebb magyar blue chip árfolyama a napokban rugaszkodott el igazán a 400 forintos szinttől. Ennek oka, hogy a befektetők bizakodóbbak lehetnek a Magyar Telekom osztalékfizetési politikájával kapcsolatban. Mint ismert, a céget gyakran éri kritika amiatt, amiért kevés osztalékot oszt ki a részvényeseknek, emiatt a befektetők mellőzik is elég határozottan a papírt. Bővebb információt erről a február 23-án publikálásra kerülő gyorsjelentéshez érkező kommunikációban kaphatunk.
Addig is a 450 forintos szint lehet jelentős ellenállás a további emelkedés előtt a Magyar Telekom számára. Esés esetén a lélektanilag is fontos 400 forintos érték lehet komolyabb támasz, de ennek meglátogatása meglepően hatna jelenleg a mostani ugrás után.