Így teljesítettek a blue chipek a nyáron
Bár a nyár hónapjai legtöbbször uborkaszezonként vannak definiálva a tőkepiacokon, egyre kevésbé érvényes ez a mondás. A nyár is tartogathat ugyanis jelentős mozgásokat a tőzsdék számára, és semmiképpen sem érdemes figyelmen kívül hagyni a piaci mozgásokat a nyári vakáció alatt; már csak azért sem, mert komolyabb következtetéseket vonhatunk le a továbbiakra nézve. Cikkünkben bemutatjuk, hogy mit hozott a nyár a 4 magyar blue chip (OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom) számára, és hogy mi várhat rájuk a következő időszakban.
OTP
Az elmúlt három hónap jelentősebb történése volt az egyre inkább helyreálló gazdasági és társadalmi élet a járvány harmadik hulláma után. Ez meglátszott a gazdaság állapotában, illetve az általános tőzsdei mozgásokra érzékeny papírok árfolyamában is. Az OTP-nek pedig sikerült is kihasználnia a pozitív befektetői hangulatot, valamint a vállalat- és országspecifikus kedvező tényezőket is. Ennek megfelelően június elején új csúcsra ért az árfolyam, méghozzá a 17000 forintos szintet sikerült elérnie a legnagyobb magyar blue chipnek. Nagy része volt a mozgásban annak, hogy épp nyárra derült ki: újabb, hatalmas szlovén akvizíciót hajt végre a bank, ezzel egy újabb országban válik piacvezetővé az OTP. Kisebb pihenő után az augusztusban közzétett második negyedéves gyorsjelentés adott újabb lendületet, ami már 18000 forintig repítette az OTP árfolyamát.
A későbbiekben alapvetően továbbra is a makrogazdasági folyamatok lehetnek a meghatározók a bank számára. Egy lezárásokkal járó negyedik hullám vélhetően visszavetné a lendületet, ennek hiánya esetén azonban a gazdasági kilábalás folytatódása segítheti a bankszektor egészét. Pozitív az MNB kamatemelési ciklusa is: bár a gazdaságot lassítja, ugyanakkor a kamatmarzsok emelkedésén keresztül pozitív hatást fejt ki a pénzintézetek profitjára. Az OTP számára specifikus tényező lehet az osztalék mértékének nyilvánosságra kerülése, ugyanis a 2020-as mellett még a 2019-es profit is a cégben maradt egyelőre teljes egészében. Emellett a nemzetközi hangulat alakulása is érzékeny pont lehet, ugyanis a magyar részvények közül leginkább az OTP érzi meg a külföldi börzék jelentősebb mozgásait.
Mol
Az olajmulti még mindig igen messze áll a járvány előtti szintektől, valamint a történelmi csúcsoktól. Az olajár emelkedése, valamint a csoportszintű finomítói marzsok növekedése a második negyedévben ugyanakkor meghozták a Mol számára a kiemelkedő eredménysorokat. A koronavírus háttérbe szorulása a fogyasztói szolgáltatások szegmensnek tett jót. Minden jól jött össze tehát az olajvállalat számára, ráadásul viszonylag magas osztalékot is fizethetett a cég. A nyár nagyobbik része ennek ellenére sávozással telt, bár feljebb van most a Mol részvény árfolyam, mint a tavasz utolsó napján. Ha hozzászámoljuk az osztalék kifizetését is, akkor összességében nem lehet panasz az árfolyamra; egyértelmű ugyanakkor a lemaradás például az OTP-hez képest.
A továbbiakban szintén a profitra ható tényezőket érdemes figyelni a Mol kapcsán. Az olajárak és a marzsok további emelkedése esetén még komoly potenciál lehet a második legnagyobb magyar blue chip árfolyamában; egy erőteljes negyedik vírushullám ugyanakkor kiemelten veszélyes lehet az olajcégek számára. Bár a nemzetközi hangulatra kevésbé érzékeny a Mol, a szektortársak teljesítményét Európában és a tengerentúlon is érdemes figyelemmel követni.
Richter
A gyógyszercég számára a nyár első két hónapja lényegében a sávozásról szólt. Nagy kérdés volt sokáig, hogy esetleg letöri-e az előtte sokat emelkedő cég árfolyama a 7800-8000 forint között meghúzódó erős támaszszintet. Végül nem ez történt, és augusztusban ki tudott törni a harmadik legnagyobb magyar blue chip árfolyama. Olyannyira, hogy közel kerültek a szintén idén beállított történelmi csúcsok is. A nagy dilemma is ez lehet az ősz folyamán a Richter számára: képes-e áttörni a 9300 körül meghúzódó előző csúcsot, vagy pedig újból a 8000 forintos szint tesztelése következik. Mindenesetre a Richter működése meglehetősen stabil, és mint nem ciklikus iparágban tevékenykedő vállalat, valószínűleg a negyedik hullám bekövetkeztétől szinte függetlenül az is marad.
Magyar Telekom
A negyedik legnagyobb blue chip meglehetősen nyugodt mozgást produkál általában, és ez a nyáron is így volt. Ennek ellenére végül sikerült szép emelkedéssel zárnia az évszakot a telekommunikációs cég árfolyamának. Jelentős a szerepe annak, hogy a Telekom is a várakozások felett teljesítette a második negyedévet. A következőkben a távközlési, illetve nem mobilalapú piacon történő részesedés számíthat, amely jelentős hatást gyakorol a társaság számára. Az árfolyamát nézve igazi áttörés akkor lenne, ha a 450 forintos szintet is sikerülne maga mögött hagynia a Telekomnak, bár az alacsonyabb mértékű mozgásai miatt ez a cél még igen távolinak tűnhet. Esés esetén leginkább a 400 forintos kerek támaszszintre számíthatnak a részvényesek, bár ehhez már vélhetőleg valami igen negatív vállalatspecifikus hír kellene.
A cikk írója Mol részvényekkel rendelkezik.