2025 január 23

Így szerepeltek a blue chipek 2021 első felében

Néhány nappal már kevesebb van vissza 2021-ből, mint amennyi eddig eltelt az évből. Az idő rohan, ugyanakkor tartalmasan telt az elmúlt fél év a BÉT-en is, ezen belül a blue chipeket vizsgáljuk meg. A múltbéli mozgások és trendek ugyanis jó alapul szolgálhatnak, ha a következő időszak irányát próbáljuk eltalálni.

OTP

Az OTP számára egy erősebb emelkedéssel kezdődött az év, amelyet hosszú hónapokig tartó sávozás követett. A 13000 és 14000 közötti sávot csak minimális alá- és fölészúrások idejére hagyta el a legnagyobb magyar blue chip árfolyama. A tavasszal esedékes kitöréshez több dolog is kellett. A gyors oltási kampány miatt megengedhető gyors gazdasági nyitás, a sávból való technikai kitörés, valamint az OTP első negyedéves eredménye segítette a szárnyalást. Azóta a banktól további jó hírek érkeztek egy szlovén bank megvásárlása, és a várható osztalék kapcsán. A továbbiakban a nemzetközi trendeket lehet érdemes figyelni, a vállalat kiváló fundamentumai mellett persze, amelyekből azonban a ma ismertek már árazásra kerülhettek a jelenlegi árfolyamban.

Gyönyörű éve van eddig az OTP-nek

Mol

A Mol számára szárnyalással indult az év, az olajmulti árfolyama viszont még nem közelítette meg messze sem a járvány előtti csúcsokat. A 2500 forintos szint előtt azonban megállt az emelkedés, és a technikai korrekció, valamint a harmadik hullám hazai tombolása együttesen visszavetette a Mol árfolyamát.  Áprilisban egészen 2000 forint környékéig csökkent a második legnagyobb magyar blue chip árfolyama, a lélektani szint azonban megállította a Mol hanyatlását. A vártnál sokkal jobb gyorsjelentés, a gazdasági nyitás, valamint az olajárak és a finomítói marzsok emelkedése újra a januári, lokális csúcsok közelébe repítette az árfolyamot. A továbbiakban a Mol jelentéseire lesz érdemes figyelni, hiszen a jövedelmezőség járvány előtti szintekre való állásával sikerülhet a további emelkedés.

Próbál új lokális csúcsra törni a Mol (www.investing.com)

Richter

A gyógyszercég árfolyama nem igazán követte le a fenti két részvényhez hasonlóan a járvány hatását, ugyanis az iparág nem tartozik a ciklikus iparágak közé. Ennek köszönhetően a harmadik hullám tombolása alatt is jelentősen emelkedett az árfolyam, 9000 forint feletti csúcsokat állított be a Richter. Azóta azonban leginkább technikai jellegű korrekciót láthatunk, hiszen a vállalat jó fundamentumai a forint erősödését leszámítva (ami kellemetlen a deviza jövedelmekkel bíró Richternek) nem változtak. Mindenesetre még így is a tavaly év végi árfolyam felett zárta a félévet a Richter, jelenleg pedig a 8000 forint körüli szint megtartása lenne leginkább pozitív jel a részvényesek számára.

Még mindig pluszban idén a Richter (www.investing.com)

Magyar Telekom

Az idei év első felében sem a hatalmas, volatilis mozgások jellemezték a legkisebb magyar blue chip árfolyamát. Ennek ellenére a jó gyorsjelentéseknek, valamint a mobilalapú szegmensben történő látványosabb erősödésnek köszönhetően jelentősen nőtt a Telekom árfolyama 2021 első hat hónapjában. A 400 forint körüli szintnél sokat időzött a papír, de annak áttörése jelentősebb emelkedést hozott. A továbbiakban az eddigiekhez hasonlóan a jövedelmezőség, valamint a várható osztalék mértéke állhat a fókuszban a Telekom szempontjából.

Szépen teljesített a Telekom is (www.investing.com)

Merre tovább, BUX?

A fenti négy papír teszi ki a BUX árfolyammozgásának több, mint 90 %-át, így a magyar tőzsdeindex árfolyama is jelentősen függ a fent ismertetett egyedi tényezőktől. Az országspecifikus hatásokat sem szabad azonban figyelmen kívül hagyni. A magyar gazdaság sokat nyert a vártnál és az EU-s országoknál jóval korábbi nyitással, ami a GDP adatokban is látszódik majd vélhetően. A kérdés az idei év második felében valószínűleg az lehet, hogy a gazdasági felpattanásból melyik cég tud a leginkább profitálni; mindenképpen érdemes itt megemlíteni, hogy a leginkább az OTP, valamint a Mol árfolyama szenvedte meg a járványt, és a nyitásnál is ezeknél a papíroknál láttunk komolyabb felpattanást.

A nemzetközi hangulat hatása eddig mérsékelt volt idén a magyar piacra nézve, de továbbra is érdemes figyelni az irányadó tőzsdék hangulatát. Egy jelentős eufóriából (vagy éppen pánikból) ugyanis nem maradna ki a magyar tőzsde sem legnagyobb eséllyel. Egyelőre azonban úgy tűnik, hogy a csúcsokat csúcsokra halmozó amerikai tőzsdék hangulata jóval előrébb helyezi a nyitás örömét, mint az inflációtól, vagy éppen a delta variánstól való félelmet.

A szerző Mol részvényekkel rendelkezik.