Rendkívüli Hírek:

2024 szeptember 22

Így hatna a magyar eszközökre egy orosz-ukrán háború

Az elmúlt napok fő közéleti témája egyértelműen az orosz-ukrán konfliktus. Üzengetések hadából kellene kitalálnunk, hogy vajon megindul-e az orosz invázió a keleti szomszédunk ellen, vagy ezúttal is csupán kommunikációs hadműveletekre kell készülnünk. A kérdés nem egyszerű, amíg pénteken amerikai tisztségviselők még biztos orosz támadásról beszéltek, addig ma már Putyin csapatainak a visszavonásáról olvashattunk. Épp aktuálisan a hangulatnak és a nyilatkozatoknak megfelelően mozognak a tőkepiacok is, tegnap még jelentős esés, ma viszont már számottevő emelkedés a jellemző, ha az irányadó tőzsdeindexekre tekintünk. Érdemes a kockázatok mérlegeléséhez mindenképpen megvizsgálni, hogy mit hozhat a magyar eszközökre, ha valóban kitör a háború a szomszédban. Cikkünkben a leginkább érintett és legfontosabb instrumentumok érintettségét tekintjük át.

Általános hangulat – pusztító lehet

Ha kitörne esetleg a háború, az biztos, hogy rengeteg szankciót kapna a nyakába Oroszország az Európai Uniótól is, ami hazánkat is kiemelten érintené. Az Oroszországgal való kereskedelem szűkülése biztosan rossz hír lenne a magyar gazdaság számára, az oldalválasztás kényszere ugyanis minden kimenetel esetén a kiindulásinál negatívabb helyzetet teremtene. Ráadásul az általános tőkepiaci hangulat rég látott mélypontra esne minden valószínűség szerint, ami már konkrét vállalatspecifikus hatás nélkül is kihatna a magyar piacra. A kisebb részvényektől eltekintve tehát aligha úszná meg az esés a hazai börze, a BUX indexszel kapcsolatban tehát sok pozitív várakozásunk nem lehet háború esetén. Ezt erősíti az is, hogy a reálgazdasági hatások a szankciók révén hamar érvényesülni fognak, és így a gazdasági mutatószámok sem hoznának jókedvet a tőzsdére.

Negatívan hatnának a gazdaságra is a fegyveres konfliktus következményei

Forint – már most érzi a hatást

A forint árfolyamát megszokhattuk az elmúlt időszakban, hogy a jegybank monetáris szigorítási politikája befolyásolja leginkább. Ez legtöbbször így is van, érdemes az MNB minden mozdulatát figyelemmel követni. A nemzetközi hangulat is igen meghatározó viszont, révén, a forint klasszikusan a sérülékeny devizák közé sorolható. Ha negatív a tőkepiaci hangulat, akkor a befektetők inkább a biztonságosabb eszközöket, és így devizákat részesítik előnyben. Így szinte biztosan jelentős forintgyengüléssel kellene számolnunk, ha valóban fegyveres konfliktussá alakulna az orosz-ukrán határon fennálló szituáció. Jó példa volt erre a tegnapi nap, amikor forintspecifikus tényezők nélkül is sokat gyengült a hazai fizetőeszköz az euróval szemben a rossz kinti hangulatnak köszönhetően.

Gyengüléssel reagálna a forint is

OTP – több oldalról érintett

A legnagyobb hazai blue chip két szempontból is megszenvedheti az orosz-ukrán konfliktus háborúvá fajulását. Egyrészt mint a legnagyobb forgalmú és messze legnagyobb kapitalizációjú magyar részvény, az OTP szokta a leginkább lereagálni az általános piaci mozgásokat, ami ebben az esetben kétségtelenül méretes esés lenne. Úgy sem járna tehát jól a bankpapír, ha nem lenne specifikusan érintett – viszont ez sajnos nem igaz. Az OTP-nek ugyanis Ukrajnában és Oroszországban is van leányvállalata, az ukrán leány mondható igazán jelentősnek az egész bankcsoport szempontjából. Egy kibontakozó háború beláthatatlan következményekkel járna az ottani bankok számára, valószínűleg a 2014-esnél is nagyobb leírásokat kellene végrehajtania a hazai pénzintézetnek. Az OTP-re gyakorolt igen negatív hatás miatti árfolyammozgás pedig már önmagában jócskán kihatna a magyar tőzsdeindex értékére is.

Bőven van kitettsége az OTP-nek a térségben (www.shutterstock.com)

Richter – árfolyamhatások

A Richterről tudható, hogy bevételeinek döntő része külföldről származik, és ezek közül is kiemelkedik Oroszország. (Ukrajnából is érkezik bevétel, de ez nem teszi ki jelentős részét a Richter tevékenységének). Önmagában az nem valószínűsíthető, hogy a főként pszichiátriai és nőgyógyászati termékekkel jelen lévő Richter piaci részesedése csökkenne egy Ukrajnát érintő háború miatt, ugyanakkor a gyógyszerekért kapott orosz rubel árfolyama már okozhat gondot. Az orosz fizetőeszköz ugyanis a korábbiakban is jelentősen gyengült, ha közelinek tűnt egy orosz-ukrán háború. A Richter számára tehát a rubelárfolyam okozna bajt, hiába ugyanaz az eladott mennyiség, ha ezért forintban számolva jóval kevesebb pénz üti a gyógyszercég markát.

Rosszul járna a Richter is a konfliktussal az árfolyamhatások miatt (www.ahutterstock.com)

Máshová is begyűrűzne a hatás

Ahogy a cikk elején már jeleztük, az általánosan negatív piaci hangulat és a szintén negatív gazdasági következmények miatt vélhetően szinte az egész magyar börze megérezné a háborút. Hiába nem érintett abban a térségben például a Mol vagy a Magyar Telekom, aligha a magyar részvényekbe menekülnének egy ilyen helyzetben a befektetők. Biztosnak mondható tehát a vaskos mínusz a magyar piacon is, ha kitör a háború Ukrajnában – habár erre most csökkent az esély a mai orosz csapatmozgásokkal, érdemes továbbra is figyelembe vennünk ennek kockázatát.