2024 november 15

Hektikus Mol a bizonytalan Barátság miatt

A második legnagyobb hazai blue chip árfolyama igazi hullámvasúton van az elmúlt időszakban. Ezért részben okolható az is, hogy bejelentésre került egy rekord mértékű osztalék, nemrég tette közzé gyorsjelentését a vállalat, valamint a nemzetközi hangulat is igen ingadozó az orosz-ukrán háború és a jegybankok monetáris politikája miatt. A fő ok a Mol esetében azonban az orosz olajembargó kérdése, és amíg ez nem kerül valahogy rendezésre, nehéz elképzelni a piaci nyugalmat az olajcég részvényeinek esetében.

Rengeteg a nyitott kérdés

Kevés dolgot tudunk biztosan az orosz olajembargóval kapcsolatban, ugyanis igen gyakran változnak a lehetséges forgatókönyvek. Az biztos, hogy az Európai Unió fel akarja függeszteni az orosz olajimportot az uniós országok esetében, és az is biztos, hogy értelemszerű okok miatt Magyarország ezt nem szeretné. Legalábbis nem feltételek nélkül; felmerült már az importvám emelése azoknál, akik kimaradnak az embargóból, illetve uniós direkt támogatás is az új infrastruktúra kialakítására. A közeljövőben valószínűleg a felek nyélbe ütnek egy megállapodást, azonban annak tartalma jelenleg igen homályos még az előzőek tükrében.

Kérdéses az ország üzemanagellátása is az embargó kapcsán (www.shutterstock.com)

Ráadásul azzal kapcsolatban is sok a kérdés, hogyha elzárásra kerül a Barátság kőolajvezeték, akkor pontosan milyen azonnali és középtávú hatásokkal kell számolnia a Molnak. Hosszútávon szinte biztosan sikerül majd átállni más típusú olaj feldolgozására, ezért inkább a rövidebb időtáv a fontos; az Adriáról érkező olaj elegendő lehet-e? Mennyi ideig tart a finomítók átállítása? Közben megoldható-e zavartalanul az olajellátás a régióban? Ki fizeti meg az árát az átalakításoknak? Milyen marzsokra lehet számítani a jövőben a Molnál?

Bizonytalanság – nem kedvelik a piacok

Az olajembargó tehát egy olyan tényező, ami alapjaiban határozhatja meg a Mol bizonyos szegmenseinek jövőbeni működését, mégis keveset tudunk még a konkrét megvalósulásról. Ez bizonytalanságot jelent a piaci szereplők számára, ami meg is látszik az árfolyam – minél tovább húzódik a kérdés, annál inkább fellélegezhetnek ugyanakkor a befektetők a vita lezárásakor. Persze a tárgyalások eredménye sem mindegy, egy szélsőségesen negatív forgatókönyv esetén nem valószínű, hogy jól reagálna a tőzsde. A legtöbb eshetőség azonban kedvezőbb lehet, mint a bizonytalanság fennmaradása, amelyet sokszor egy rossz hírnél is rosszabbnak éreznek a kereskedők.