2025 január 22

Gyorsjelentések közt – így állnak a blue chipek

A nyár szokásosan egy kevésbé aktív időszaka a tőzsdéknek. Ilyenkor a befektetők, kereskedők többsége is inkább nyaral, de legalábbis kevesebbet foglalkozik a tőkepiacokkal. Bár a kereskedésre is használt robotok, algoritmusok folyamatos elterjedésével már nem feltétlenül igaz akkora mértékben, de azért a nyári hónapok többnyire most is uborkaszezonnak számítanak a piacokon. Így van ez a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) is, mégis, a gyorsjelentési szezon közepén új történelmi csúcsra emelkedett a BUX index. Nézzük, hogy áll most a BUX mozgásáért majdnem teljesen felelő 4 blue chip, és mi várható a továbbiakban!

OTP

A legnagyobb magyar blue chip, az OTP csütörtökön teszi közzé a féléves jelentését. A számoknál a nemteljesítő hitelek arányára lesz külön érdemes figyelni a főbb eredménysorok mellett. Az OTP tavalyi, járvány alatt is bivalyerős teljesítménye optimizmussal töltheti el előre is a befektetőket, kérdés, ennek mennyire sikerül majd megfelelnie a jelentésnek. Érdemes lesz figyelni arra is, hogy a menedzsment tesz-e utalást rendkívül osztalék fizetéséről, a 2020-as év nyeresége ugyanis azóta is a cégben van- Csányi Sándor elnök-vezérigazgató ígérete szerint azonban a részvényeseké lesz hamarosan.

Kiemelten érdemes lesz figyelni az OTP számaira (www.shutterstocks.com)

A jövőben a gazdasági felpattanás, valamint az MNB kamatemelési ciklusa (a kamatmarzsok emelkedésén keresztül) jót tehet a bankrészvénynek. Emellett a delta variáns és az inflációs félelmek által alakított nemzetközi befektetői hangulat lehet érdekes. Technikai szempontból továbbra is az új csúcsra való jutással küzd a bankpapír, a 16000 forintos szint feletti stabilizálódás azonban jó jel lehet. Ha felfelé indulna az árfolyam, akkor a 17000 forintnál található júniusi, történelmi csúcs jelenthet első körben akadályt, esés esetén pedig a már említett 16000 forintos szint a fő támasz.

Mol

Pénteken tette közzé második negyedéves gyorsjelentését a Mol. Az olajipari óriás kiváló számokról adott hírt, soha ilyen jól sikerült negyedéve nem volt még a cégnek. A 186 milliárd forint közeli nettó adózott eredmény kiemelkedően felülmúlta a várakozásokat. Ahogy írtunk is róla, a kiváló számok sejthetők voltak azért a második negyedévben látott külső trendek (olaj, árrések, korlátozások feloldása) alakulása miatt. Magasra tette most a lécet a Mol saját maga számára is, de a befektetők értékelték is az adatokat, és tavaly év elején nem látott szintekre húzták a Mol árfolyamát.

Büszke lehet a Mol a jelentésre

A következőkben a járvány alakulása, valamint a szokásos külső tényezők (megint csak olajár és árrések) lehetnek érdekesek. Technikai szempontból egyelőre sikerült átmenni a januári lokális csúcson, a további emelkedéshez azonban a 2500 feletti szintek stabilizálása szükséges. Visszafordulás esetén a januári lokális csúcs jelenthez komolyabb támaszt technikai szempontból.

Richter

Elsőként a blue chipek közül a Richter tette közzé a második negyedéves jelentését. A gyógyszercég 28,6 milliárd forintos nyereséget szállított a második negyedévben, ami az elemzői konszenzusoknál valamivel több. A kiegyensúlyozott 2021-es teljesítmény egyelőre jól mutatja, hogy a vállalat mind a járvány alatt, mind azután képes szép eredményeket szállítani a befektetők számára. És ezért hálás is a piac: kitört a Richter a hónapok óta tartó apátiából, és újra felfelé vette az irányt az árfolyam.

Kitört a Richter a jó jelentés után (www.investing.com)

Mivel nem ciklikus iparágban tevékenykedik a Richter, az általános hangulat, valamint a járvány alakulása kevésbé jelentős tényező, inkább az egyedi hírekre lehet érdemes figyelni továbbra is a vállalattal kapcsolatban. Folytatódó szárnyalás esetén akár a 9300 forintnál található történelmi csúcs is elérhető közelségbe kerülhet. Esés esetén az előző sávtető, a 8300 forintos támasz lehet számottevő a Richter esetében.

Magyar Telekom

A Telekom honlap teszi közzé második negyedéves gyorsjelentését. A gyorsjelentésben leginkább a főbb eredménysorok lehetnek a leginkább érdekesek, és hogy a vállalat hoz-e olyan számokat, hogy céljaikkal összhangban emelkedhessen az osztalékszint. Utóbbi kiemelten fontos lehet, révén, a Telekom leginkább osztalékpapírként definiálható továbbra is a magyar tőzsdén.

A telekommunikációs szolgáltató árfolyama egy meglehetősen szűk sávban mozgott az utóbbi hónapokban, egyelőre még messze vannak a járvány előtti szintek az árfolyam számára. Emelkedés esetén a 430 forintos szint, esés esetén a 420 forintos szint jelenthet akadályt, ez a két pont között egyensúlyoz ugyanis régebb óta a részvény.

A szerző Mol részvényekkel rendelkezik.

Forrás: www.bet.hu/reszvenyek