2024 november 15

Ettől függ a Mol árfolyama

Amikor egy részvényt vásárolunk (vagy éppen shortolunk, azaz az esésére fogadunk) akkor nagyon fontos tudni, hogy mégis mitől függ az adott instrumentum árfolyama. Persze a részvények árfolyamára számos tényező hat, és nehéz megmondani, hogy pontosan milyen változók kölcsönhatásaként alakult ki egy-egy mozgás. Mindenesetre a hátteret érdemes megismerni; cikkünkben a második legnagyobb magyar blue chip, a Mol árfolyammozgásainak legfőbb okait vizsgáljuk. Méghozzá a spekulatív, és a vállalat teljesítménye szempontjából kiemelkedően fontos tényezőket is figyelembe véve.

Olajárfolyam

Ami talán elsőre eszünkbe juthat, az az, hogy az olaj árfolyamának kell, hogy jelentős hatást gyakoroljon az olajmulti árfolyamára. Ebben van némi igazság, de fontos tudni, hogy a Mol egy úgynevezett integrált olajvállalat. Ez azt jelenti, hogy tevékenysége nem csupán abból áll, hogy olajt hoz a felszínre, és azt értékesíti, hanem van finomítással foglalkozó szegmense is. Így, mint látni fogjuk, nem feltétlenül csak jót jelent számára a magas olajár.

Azonban kétségtelen, hogy a Mol eredményének jelentős aránya származik az upstream, azaz a kutatás-termelés szegmens tevékenységéből. (2020-ban több, mint 38 milliárd üzemi eredményt hozott ez a szegmens az alacsony olajárak ellenére). Érdemes tehát figyelni a fekete arany árfolyamát a Mol szempontjából, mert az átlagos olajárból jó közelítéssel jósolhatunk az upstream üzletág teljesítményére. Az olaj árfolyamára nem lehet panasz, ugyanis a gyenge 2020-as év után idén eddig messze a vírusválság előtti szint felett alakul az olaj árfolyama, ami jót tesz az upstream jövedelemtermelő képességének.

Finomítói marzsok

Az imént említettük, hogy a Mol finomítással és kereskedelemmel is foglalkozik. Az ezen tevékenységet űző üzletág, a downstream nagyon sokáig a Mol legfontosabb szegmense volt. Épp az változtatott a helyzeten, hogy csökkenésnek indultak a finomítói marzsok: azaz az a nyereségtömeg, amit a vállalat 1 hordó olaj finomításával és eladásával el tud érni.

A finomítói marzsok alakulását a vállalat minden hónapban közzéteszi, ezeket mindenképpen érdemes figyelni. 2020 utolsó három hónapjában átlagosan 1,3 dollár volt hordónként csoportszinten, míg 2021 első három hónapjában már közel 2,5 dollár. Ez pedig a downstream teljesítményében is igen jelentősen látszódott már, és ezt komoly szárnyalással meg is hálálta az árfolyam a legutóbbi gyorsjelentés után.

Nyitva van az ország?

A fenti kérdés csak a járvány óta aktuális. A Mol harmadik legfontosabb üzletága ugyanis a fogyasztói szolgáltatások: lényegében mindaz, ami egy benzinkúton látható számunkra. A Mol törekszik kúthálózatának bővítésére, és a Marché éttermek megvásárlása is egy viszonylag friss hír. Azért fontos ez a szegmens, mert egyrészt az olajárak és finomítói marzsok tavalyi összeomlásakor a fogyasztói szolgáltatások mentették meg a Mol teljesítményét, másrészt pedig ez kevésbé függ az olajtól és így illik a cég több lábon állást kitűző stratégiájához.

A szegmens teljesítményére értelemszerűen hat, hogy vannak-e épp lezárások, bár azok mellett is szépen teljesített az üzletág. Remélhetőleg a vírusválságon már javarészt túljutottunk, így joggal számíthatunk az élet újraindulásával a fogyasztói szolgáltatások további növekedésére is.

Nemzetközi trendek

Természetesen a Mol nem kerülheti ki az általános nemzetközi befektetői hangulatból adódó hatásokat sem. Egy szélsőségesen negatív piaci hangulat, vagy akár pánik értelemszerűen esést hoz a Mol számára is, míg a hurráoptimizmust is javarészt követi az olajvállalat árfolyama.

Ugyanakkor a kevésbé szélsőséges árfolyammozgásoknál sokszor előfordul, hogy a Mol nem követi a nemzetközi trendeket. Épp ezért egy S&P500-al való hasonlítgatás helyett érdemes a saját szegmenséhez mérni a Molt is. Az értékalapú részvényekkel ugyanis már jóval erősebben korrelál a Mol: részvényesként tehát azt érdemes figyelnünk, hogy a piaci szereplők inkább a növekedési, vagy az értékalapú részvényeket részesítik előnyben. A gazdasági nyitással az utóbbiak felé tolódott a hangsúly, bár ez szinte bármikor megváltozhat.

Technikai szintek

A Mol esetében is érdemes vizsgálni persze a különböző technikai szinteket, ugyanis sokszor működik az elemzés az olajcég árfolyamával kapcsolatban is. Persze itt is vannak specifikus tényezők: például a Mol esetében a nagyon szélsőségesen túlvett vagy túladott indikátorok ritkák, ugyanis kevésbé produkál heves és hosszan tartó mozgásokat a papír.

A Mol számára fontos szinteket is érdemes számon tartani, ezért főleg a rövidebb időtávon kereskedők számára jó lehet megtanulni néhány formulát.

Ország- és vállalatspecifikus tényezők

Jó néhány egyedi esemény is hatást gyakorolhat a Mol árfolyamára, amelyek többnyire ország, vagy vállalatspecifikusak lehetnek. Ilyen például a Mol vagy Magyarország felminősítése vagy leminősítése egy hitelminősítő által, vagy ebbe a kategóriába lehet sorolni azt is, ha általános pozitív vagy negatív a hangulat a BÉT-en. Az országspecifikus tényezőket jól mutatta a járvány harmadik hulláma, amikor a magyar tőzsde (és benne a Mol) igen alulmúlta a nemzetközi tőzsdéket, most pedig az oltási program előrehaladtával és a nyitással már fordított a helyzet.

Látható, hogy ilyen sok tényező képes hatást gyakorolni például a Mol árfolyamára, és a lista még nem teljes valószínűleg. Ezért érdemes mindig a megfelelő időtávot kiválasztani a kereskedésre, és abban a közegben értelmezni a különböző hatások okait.