Rendkívüli Hírek:

2024 szeptember 22

Esnek a legnagyobb magyar részvények – mi az ok?

Az elmúlt egy hétben tette közzé gyorsjelentését az OTP, a Mol és a Richter is. A BUX mozgásának közel 90 %-ért felelős három részvény azonban nem igazán teljesít jól a számok megjelenése óta, holott szó sincs rossz adatsorokról. Úgy tűnik azonban, hogy a befektetők el is várták az erős gyorsjelentéseket, és most inkább a profitrealizálásé lehet a főszerep.

OTP

Az OTP a vártnál némileg elmaradó harmadik negyedéves számokról számolt be múlt pénteken, de ehhez így is rekord bevétel társult. Az adózás utáni eredmény így is 120 milliárd forint volt három hónap alatt, ami meglehetősen megerősíti, hogy továbbra is igazi pénzgyár a bank. Ennek ellenére a 19000 forint feletti szintekről lefordulás következett, és mostanra 18000 forint közelébe esett az árfolyam. Fontos azonban tudni, hogy technikai szempontból is érthető a korrekció, ugyanis igen nagy menetelést mutatott be május eleje óta a legnagyobb hazai blue chip.

Jelentőssé kezd válni az OTP korrekciója

Mol

Szintén a múlt hét utolsó kereskedési napján jelentett a Mol is, amely viszont még pozitív meglepetést is okozott. Közel 140 milliárd forintos profitot ért el ugyanis az idei harmadik negyedévben, és mindhárom fő szegmense (upstream, downstream, fogyasztói szolgáltatások) kiváló egyedi eredményekről számolhatott be. A kissé 2800 forint feletti szintekről azonban már 2680 köré esett az árfolyam azóta, bár így is közel maradt másfél éves csúcsaihoz a papír.

Még messze a történelmi csúcsoktól a Mol árfolyama (www.shutterstock.com)

Richter

A Richter hétfőn, piacnyitás előtt közölte meglehetősen szép számait, több, mint 38 milliárdos profitot ért el a gyógyszercég a harmadik negyedévben. Ennek ellenére távolodva csúcsaitól 8600 környékére esett vissza a cég részvényeinek árfolyama, amivel a cariprazine kapcsán nemrégiben megjelent jó hír által okozott emelkedés is zárójelbe került.

Gyönyörű eredmény ellenére csökken a Richter árfolyama (www.richter.hu)

Mik lehetnek az okok?

A fenti három cég nagyon különböző iparágakban mozog, és legtöbbször egymással sem azonosan mozognak az árfolyamaik. Most azonban azonosíthatunk két tényezőt is, amely a csökkenéshez vezethetett. Az első a gyorsjelentésekhez kapcsolódik: a túlzottan pozitív várakozás és a jelentéseket megelőző rally miatt inkább profitrealizálás kezdődhetett a számok tényleges megismerése után. Új impulzusra van tehát szüksége a további emelkedéshez a fent jelzett részvényeknek. Másik tényezőként a koronavírus járvány hazai berobbanása is a háttérben meghúzódó ok lehet, hiszen növelheti a befektetők kockázatkerülését, ha esetleg újból gazdaságot is érintő lezárások lesznek az országban. Mindenesetre távolabbról nézve nem történt túl nagy korrekció egyik részvénynél sem, így az emelkedő tendenciák továbbra is sértetlenek egyelőre a magyar tőzsdén.

www.bet.hu