2024 december 26

Erősödő forint, gyenge rubel – dupla nehézség a Richternek

A harmadik legnagyobb hazai blue chip, a Richter a körülményekhez képest függetlenül tudott mozogni a reálgazdaságra ható negatív tényezőktől. Mivel a gyógyszeripar nem túl érzékeny a gazdasági folyamatokra feltétlenül, a koronavírus okozta zuhanást is relatív jól viselte a részvényárfolyam. Az orosz-ukrán háború esetében ez viszont nincs így, az okok most sem a GDP előrejelzésekben, hanem a devizapiacon keresendők.

Külföldről érkező bevételek

Mint azt a Richter gyorsjelentéseiből elég hamar leszűrhetjük, a cég leginkább a nőgyógyászati, valamint a pszichiátriai kezelésben alkalmazott gyógyszerek gyártásából és értékesítéséből tesz szert bevételeinek nagy részére. Ilyen szempontból a termékek specifikussága miatt tehát hiába jelentős összességében az orosz és ukrán piac a cég számára, egyelőre komoly bevételkiesést vélhetően nem hoz a háborús helyzet.

Komoly probléma a rubel gyengülése (www.shutterstock.com)

A nagyobb probléma, hogy az említett két ország fizetőeszköze viszont meglehetősen gyenge, ami csökkenti a forintban számolt árbevételt. Különösen igaz ez a rubelre, ami egyébként is hosszú évek óta folytat gyengülő tendenciát. Az amerikai bevételek miatt ugyanakkor pozitív, hogy a dollár sokat erősödött az elmúlt időszakban.

Nem segít a forint

Az elmúlt hetek rubelzuhanását némileg ellensúlyozta, hogy a forint is gyengült, ami a devizabevételek elsöprő aránya miatt jó hír a Richternek. Bár nem elsődlegesen az euróárfolyam számít a gyógyszeripari cég számára, a 370-es árfolyamról közel 400-ig szökött az EUR/HUF kurzus, ami enyhítette a Richter problémáját. Azóta viszont újra 370 körüli forintot kell adni egy euróért, a külföldi bevételek jelentős többletértéke tehát hamar eltűnt.

A Richter a fentieknek megfelelően küzd a 7000 forintos szinttel, ami komoly ellenállásként szolgál a grafikonra nézve. Ennek leküzdése esetén nyílna meg az út a 7600-7800 közötti következő erős ellenállás felé. Az emelkedéshez persze nem feltétlenül kellene forintgyengülés, a háborús helyzet normalizálódása vélhetően pozitív folyamatokat indítana be a tárgyalt részvény esetében is. (Illetve érdemes lesz figyelni, hogy esetleg a cég lefedezi-e a devizakitettséget.) További esés esetén viszont a 6500-as érték lenne képes komoly támaszként szolgálni a Richter számára.

Címlapkép forrása: Richter