Rendkívüli Hírek:

2024 szeptember 22

Ennyire magyar tulajdonúak a legnagyobb magyar tőzsdei cégek

A magyar tőzsdén több igen értékes, akár régiós szinten is csúcsra törő vállalat található. A globalizációval és privatizációval azonban ezen cégen sem egészen magyar magánszemélyek vagy intézmények által tulajdonoltak, sőt; cikkünkben a három (messze) legnagyobb értékű tőzsdei cég, az OTP, a Mol és a Richter tulajdonosi struktúráját mutatjuk be.

OTP

A külföldi befektetők tulajdonolják nagyrészt az OTP-t (https://www.otpbank.hu/portal/hu/IR_Tulajdonosi_struktura alapján)

Az OTP a honlapján közzétett tulajdonosi struktúrában meg is bontja a hazai, illetve a külföldi befektetőket. Az állami tulajdon, a vezetők, alkalmazottak tulajdona és a saját részvények kis részt tesznek ki ma az OTP-ben, összesen kevesebb, mint 2 %-ot. Az igazán nagy tulajdonosok a hazai befektetők (mint például a Mol 8,57 %-kal), illetve a külföldi befektetők (mint például a Groupama Csoport 5,11 %-kal és a Rahimkulov fivérek birtokában lévő KAFIJAT Csoport 7,02 %-kal).

Mol

A Mol esetében már jóval több a hazai tulajdonosok részaránya, több, mint 50 %-ban magyar illetőségek gyakorolják a tulajdonosi jogokat az olajmultiban. A korábbi állami tulajdon különböző oktatási célú alapítványok (mint például a Budapesti Corvinus Egyetem tulajdonát képző Macenas Universitatis Corvini Alapítvány) révén ugyanis magyar kézben maradt. A magánszemély befektetők aránya ugyanakkor meglehetősen kicsi, ami többször az alacsonyabb tőzsdei forgalomban is látszódik. A 2021. december 31-ei állapotot mutató diagramhoz képest friss változás, hogy az Omanoil részesedését átveszi a Mol MRP (Munkavállalói Résztulajdonosi Program) szervezete.

Jelenetős a magyar intézményi befektetői hányad a Molnál (https://molgroup.info/hu/a-mol-csoportrol/attekintes alapján).december

Richter

Kis közkézhányaddal bír a Richter (https://www.gedeonrichter.com/hu-hu/befektetok (2021Q4 jelentés) alapján)

A Richter esetében is az OTP-hez hasonló arányban dominál a külföldi befektetők tulajdona. A hazai befektetők esetében a domináns szereplők az alapítványok, ahogyan azt a Mol esetében is láthattuk. A hazai magánbefektetők aránya meglehetősen alacsonynak számít a Richter esetében.

Túlsúlyban a külföldi befektetők

A fentiekből levonható a következtetés, hogy a magyar tőzsde legnagyobb cégeinél összességében többségben vannak a külföldi intézményi és magánbefektetők. Az OTP és a Richter esetében szinte megegyező, kétharmad közeli mértékben igaz az. Ebből a szempontból a Mol kivétel, a régebbi magasabb állami tulajdon hazai kézben maradása révén többnyire magyar tulajdonú cégként foghatjuk fel a régiós olajmultit.

Persze a tulajdonosok illetősége önmagában nem sokat árul el egy tőzsdei vállalatról. Abban viszont segít, hogy megtudjuk, hogy a nagyobb árfolyammozgások mögött milyen szempontokat mérlegelő szereplők állhatnak, illetve jobban megérthető a részvényekben tapasztalt napi forgalom alakulása is ezáltal.