Döntés az olajembargóról, száguld a Mol!
Hosszas egyeztetéssorozat után ma hajnalban megszületett a megállapodás az Európai Unió kormányfői között az orosz olajra kivetett embargóról. A döntés értelemében Magyarország elkerülte a legrosszabb forgatókönyvet, sőt, kifejezetten kedvező feltételeket sikerült kialkudni. A hírre jelentős emelkedésbe kapcsoltak a főbb olajfajták, a Mol pedig kifejezetten nagy rallyval reagált az eseményekre.
Jöhet az olaj a vezetékeken
Korábban az Európai Unió alapvető terve az volt, hogy mind a tengeren, mind a kőolajvezetékeken keresztül érkező orosz olaj importját megtiltja, ezzel újabb csapást mérve az Ukrajna ellen háborút kezdeményező Oroszország gazdaságára. A tagállamok eltérően reagáltak az újabb szankcióra, annak függvényében, hogy melyik országnak mennyire létkérdés az orosz olajimport az energiabiztonság érdekében.
Magyarország értelemszerűen ellenezte a teljeskörű embargót, ugyanis a hazai ellátást biztosító Mol olajfinomítói jobbára az orosz olaj feldolgozására képesek, és igen sok időbe és forrásba kerülne, amíg ez a tény megváltozik. A hetekig tartó tárgyalások az ellentétről végül ma hajnalban vezettek eredménye. A tengeren érkező olajra kiveti az EU az embargót, a kőolajvezetékeken viszont továbbra is érkezhet a fekete arany Európába. Így Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerint most 70 %-kal, év végére 90 %-kal csökken az uniós tagállamok által importált orosz olaj mennyisége. A maradék 10 % éppen többek között Magyarország, a Barátság kőolajvezetéken keresztül továbbra is érkezhet ugyanis olaj, bár az uniós vezetők szerint ez csak átmeneti engedmény.
Ugrik a Mol
A fenti egyezség bizonyos szempontból minden fél számára jó hír. Az Európai Unió képes úgy szankcionálni az orosz gazdaságot, hogy közben mentességet ad azon tagállamoknak, amelyek számára kulcskérdés az orosz olaj az energiaellátás szempontjából. De nagyon jó hír a Mol számára is, az olajmulti árfolyamát ugyanis hetek óta nyomaszthatta az esetleges azonnali, mindenre kiterjedő olajembargó. Ebben az esetben ugyanis jelentős tőkét kellett volna rögtön az átalakításokba invesztálni, ráadásul a feldogozás sem működhetett volna zavartalanul. Ráadásul az emelkedő olajár is jó hír a Mol számára, így a második legnagyobb hazai blue chip már több, mint 5 %-ot emelkedett a kereskedés kezdete óta.
Címlapkép forrása: Shutterstock