Rendkívüli Hírek:

2024 szeptember 22

Bomba eredményt közölt a Mol – indulhat a szárnyalás?

Ma hajnalban tette közzé a 2021 negyedik negyedévére vonatkozó számait a Mol. A második legnagyobb magyar blue chip jelentésével kezdődött így lényegében a magyar gyorsjelentése szezon, és kijelenthető, hogy igen szépen indította a sort az olajmulti. Ahogy tegnapi elemzésünkben jeleztük, várható volt a kiváló adatsor, azonban mégis minden várakozást felülmúlt a Mol eredményessége. A kérdés persze az, hogy milyen következtetést vonnak le a számokból a befektetők, és ennek tükrében mi várhat a Mol árfolyamára a továbbiakban.

Szinte tökéletes negyedév

A Mol a tavalyi év utolsó három hónapjában 301,2 milliárd forintos újrabeszerzési árakkal becsült, tisztított EBITDA-t ért el. Ez felülmúlja az elemzői várakozásokat átlagát, és a tavalyi év hasonló időszakához képest több, mint duplázódást jelent. A mutatószám 2021-ben így átlépte az 1000 milliárd forintot, az 1072 milliárdos EBITDA nemcsak óriási növekedés a tavalyi évhez képest, de a járvány előtti időszakot is jócskán felülmúlja. Külön jó hír ez úgy, hogy a menedzsment 3,2 milliárdos, alapból is felfelé módosított EBITDA célkitűzését is sikerült felülmúlni. Ezen adatok fényében nem meglepő, hogy a vállalat 2021. negyedik negyedéve eredménysoron is jól sikerült, a 110 milliárd feletti profit össze sem hasonlítható a tavalyelőtti negyedik negyedév kevesebb, mint 15 milliárdos nyereségével.

Hasított a Mol a negyedévben (www.shutterstock.com)

Upstream, downstream – várható volt a kiugró eredmény

Ahogy tegnapi cikkünkben szintén utaltunk rá, a kutatás-termelés (upstream) és a finomítás-feldolgozás (downstream) szegmensekben magától értetődő a jó eredmény a tárgyidőszak magas olajárak és finomítói marzsok miatt. Ez a várakozás teljesült is, hiszen mindkét üzletág kiemelkedő eredményt ért el.

A fekete arany szárnyaló árfolyama elég volt ahhoz, hogy az upstream legyen a legerősebb szegmense a Molnak a vizsgált időszakban: 163 milliárdos EBITDA-ja mindenkori rekord, és többszöröződést jelent a tavaly ilyenkor tapasztalt 54 milliárd forint körüli értékhez képest. Ráadásul a tendencia 2022 elején biztosan folytatódhat, hiszen az év eleje óta még nagyobbat emelkedtek az olajárak. Az upstream tehát zászlóshajójává vált a Molnak jelenleg, és a piaci folyamatok alapján még így is maradhat egy időre.

A downstream esetében is hasonló arányú a növekedés, 1 év alatt 41 milliárdról 111 milliárdra nőtt az üzletág EBITDA szintje. A magas finomítói árrések támogatták a szegmens erős eredményét, itt ugyanakkor nem biztos, hogy pozitív a folytatás a januári finomítói marzsok alapján. Mindenesetre ha negyedévről negyedévre csökkent is némileg a finomítás-feldolgozás EBITDA-ja, a várakozásokat felülmúló számról beszélhetünk.

Mind az upstream, mind a downstream igen jól teljesített (www.shutterstock.com)

Fogyasztói szolgáltatások, midstream – nem tett be a benzinárstop

A Mol legkisebb szegmense, a gázüzletág (midstream) sem szerepelt rosszul, bár 11 milliárdos EBITDA-ja 2 milliárd forinttal elmaradt az egy évvel korábbihoz képest. A stabil működés és nyereségtermelés azonban továbbra is jellemző ebben az üzletágban, ha nem is ad hozzá sokat a Mol eredményéhez.

A fogyasztói szolgáltatások EBITDA-ja is csökkent az előző év hasonló időszakához képest, 39 milliárdról 37 milliárdra. Természetesen legnagyobb részt az áll a 2 milliárdos csökkenés mögött, amire elsőre gondolnánk – a benzinárstop. Persze nem tudjuk ettől még, hogy pontosan mennyi lett volna ezen szegmens eredménye a korlátozás nélkül, az viszont biztosan kijelenthető, hogy nem vágta földhöz az üzletágat a döntés.

Nem okozott túl nagy mínuszt a benzinárstop (www.shutterstock.com)

Mit reagál az árfolyam?

A fentiek alapján néhány egyértelműen jó hír azonosítható. Ilyen az, hogy a negyedév felét érintő benzinárstop nem okozott olyan túl nagy hatást a Mol eredménytermelő képességére nézve, így az intézkedés meghosszabbítása is kevésbé lehet negatív hír a részvényárfolyamnak. Szintén meglehetősen pozitív, hogy az olajmulti kiválóan ki tudja használni a kedvező külső környezetet, és ez új eredménycsúcsokhoz vezetett. Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója is kifejezte örömét az eredmény kapcsán, illetve a 2022-es évre 2,8 milliárd dolláros EBITDA értéket határozott meg célként. Ez kevesebb az idei 3,5 milliárd dollárnál, azonban az előrejelzésben nyilvánvalóan az óvatosság is szerepet játszik.

Egyelőre meglehetősen kis piaci reakciót vont maga után a gyorsjelentés, az árfolyam jelenleg még tegnapi záróértéke körül tartózkodik. Ha esetleg a pozitív eredmény miatt meglódulna a Mol, a 2800-as szint legyőzése lehet a legjelentősebb akadály. Esés esetén pedig a 2600-as kerek érték jelenthet első körben támaszt a Mol számára.

https://molgroup.info/storage/documents/publikaciok/negyedeves_jelentesek/2021/q4_2021_results_call.pdf

https://www.portfolio.hu/uzlet/20220218/itt-az-uj-rekord-a-molnal-ezt-nyugodtan-ki-lehet-tenni-az-ablakba-527323