
Válságban a gyémánt piaca? – Eladnák a legendás De Beers gyémántvállalatot
Zuhanó pályán a világ legismertebb gyémántkitermelője. A De Beers termelése 36 százalékkal csökkent 2025 második negyedévében, miközben anyavállalata, az Anglo American a gyenge kereslet és a piaci átrendeződés miatt átszervezésbe kezd és eladná az eddig jövedelmező gyémánt üzletágát.

A De Beers a világ egyik legnagyobb gyémánt kitermeléssel foglalkozó vállalata. Forrás: De Beer
Drágakőpiac válságban? Összeomló gyémánttermelésről számolt be a De Beers
Jelentősen csökkent a világ egyik legismertebb gyémántkitermelő vállalatának teljesítménye 2025 első félévében. A De Beers – az Anglo American tulajdonában álló vállalat – 26 százalékos visszaesést regisztrált a nyersgyémánt-termelésben, miközben az egész cégcsoport átszervezés alatt áll, hogy ellenállóbb legyen a változó keresleti viszonyokkal szemben – számolt be a gyémántkitermelő vállalat bevételeinek a csökkenéséről a Reuters.
A gyémánttermelés drámai visszaesett idén a második negyedévben
A De Beers gyémánttermelése 2025 második negyedévében 36 százalékkal 4,1 millió karátra esett vissza az előző év azonos időszakához képest.
Jwaneng gyémántbányájában jelenleg 452 méter mélyen bányásznak. 2020-ban a jwaneng összesen 7 537 911 eladható karátot termelt. A karáttermelés a szokásos 12,7 millió karátról csökkent a bányászati ágazatot világszerte sújtó Covid-19 világjárvány miatt. A bánya továbbra is nagyon jó minőségű gyémántokat termel, így a bánya a világ egyik leggazdagabb gyémántbányája.
A visszaesés fő oka a tartósan gyenge piaci kereslet, valamint a tervezett botswanai karbantartások voltak. A 44 százalékos csökkenést eredményezett a helyi termelésben. Ez 2,7 millió karátot jelent.
Éves szinten a De Beers összesen 10,214 millió karátot termelt az első félévben, ez 21 százalékos visszaesést jelent.
A vállalat megerősítette, hogy 2025-re vonatkozóan továbbra is 20–23 millió karát közötti termeléssel számol. Ez jóval alacsonyabb, mint a korábbi 30–33 milliós előrejelzés.
Értékesítés és bevétel ellentmondásos számok
A második negyedévben 7,6 millió karát gyémántot sikerült értékesíteni, ami kissé elmaradt az előző évi 7,8 milliótól.
Ennek ellenére a bevétel 1,4 százalékkal 1,185 milliárd dollárra nőtt, amit a cég vélhetően jobb árpozíciókkal és szelektívebb értékesítéssel ért el.

Dél Afrikában van a De Beers és a Debswana közös gyémántbányája. Forrás: Debswana
Anglo American stratégiai újratervezés zajlik
A De Beers eredményeit is publikáló Anglo American bejelentette, hogy átszervezi üzleti portfólióját, és a rézre és vasércre fókuszál a jövőben, mivel ezeknek a fémeknek nagy szerepe lesz a zöld gazdaságban.
Csütörtökön azt is közölték, hogy a De Beers gyémántlelőhely eladására irányuló hivatalos folyamat a jelenlegi kihívásokkal teli piaci körülmények ellenére is előrehalad.
Eredmények 2025 első félévében
Az első félévben a nyersgyémánt-termelés 26 százalékkal 7,22 millió karátra esett vissza. Az Anglo korábban 2025-re vonatkozó termelési előrejelzését 30 millióról 33 millió karátra, 20-23 millió karátra csökkentette, mivel a kereslet továbbra is alacsony, a készletek pedig magasak.
A vasérctermelés viszont növekedett 2 százalékkal, 31,38 millió tonnára nőtt az első félévben. A réztermelés viszont 13 százalékkal csökkent, 342 200 tonnára.
A jelenlegi piaci környezetben gyenge a kereslet, magas készletek
A globális gyémántpiacra jelenleg az alábbi tényezők nyomják rá a bélyegüket:
-
Visszaeső kereslet a luxuscikkek iránt, különösen Ázsiában és Észak-Amerikában
-
Magas készletszintek a kereskedelmi láncban
-
Szintetikus gyémántok térnyerése az ékszerpiacon
Mindezek miatt az Anglo American a De Beers eladására irányuló hivatalos folyamatot is elindította, bár ezt egyelőre nem zárták le.
Egy korszak vége közeleg?
A De Beers évtizedeken át a világ legmeghatározóbb gyémántkitermelője volt, most azonban az anyacég fókuszváltása és a gyémánt iránti kereslet átalakulása egyre inkább azt jelzi. A vállalat jövője kérdésessé válhat a cégcsoporton belül.
Címlapkép forrása: De Beers
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.