
Fontos gazdasági hírek jönnek – Döntés előtt a jegybank, érkezik a KSH munkaerőpiaci jelentése is
Fontos gazdasági adatok érkeznek a jövő héten. Kedden dönt az MNB az alapkamat sorsáról, pénteken pedig a KSH közli a júniusi foglalkoztatási és munkanélküliségi statisztikákat. A jegybank hónapok óta nem változtatott a kamatszinteken, miközben a munkaerőpiac enyhe gyengülést mutat.
Újabb fontos gazdasági eseményekre készül a jövő héten Magyarország. Kedden kamatdöntő ülést tart a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, pénteken pedig a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hozza nyilvánosságra a júniusi foglalkoztatási és munkanélküliségi adatokat.
Marad vagy változik a kamat?
A jegybank legutóbb júniusban nem módosított az irányadó kamatokon. Az alapkamat maradt 6,50 százalék, az egynapos betéti kamat pedig 5,50 százalékon. Az egynapos hitelkamat 7,50 százalékon áll.
A monetáris tanács akkor úgy fogalmazott. További kamatváltoztatás nem indokolt, mivel az inflációval, a globális kereskedelemmel és a geopolitikai helyzettel kapcsolatos kockázatok óvatosságot követelnek meg.
A legutóbbi kamatcsökkentés szeptemberében történt, akkor 25 bázisponttal mérsékelte az MNB az alapkamatot. A piac most azt figyeli, meddig tarthat a kivárás, és mikor indulhat újra a monetáris lazítás vagy szigorítás. A következő döntés kedden érkezik.
Munkaerőpiacon stagnálás vagy elmozdulás?
A KSH pénteken hozza nyilvánosságra a júniusi munkaerőpiaci adatokat. A legutóbbi jelentés szerint májusban a foglalkoztatottak száma 4,669 millió fő volt. A munkanélküliek száma 210 ezer fő, a munkanélküliségi ráta pedig 4,3 százalék.
A március–május közötti időszakban a foglalkoztatottak száma 38 ezerrel csökkent az előző év azonos időszakához képest. A foglalkoztatási ráta azonban alig változott, a 15–64 éves korosztályban továbbra is 75 százalék fölött van.
A KSH pénteken közli a foglalkoztatás és munkanélküliség júniusi adatait. A hivatal előző jelentése alapján májusban a 15 és 74 év közöttiek csoportjában a foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 669 ezer, a munkanélküliek száma 210 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,3 százalék volt.
A március elejétől május végéig tartó időszakban a foglalkoztatottak átlagos létszáma a 15 és 74 év közöttiek körében 4 millió 673 ezer volt, 38 ezerrel kevesebb, mint egy évvel korábban.
A 15 és 64 év közöttiek körében a népesség és a foglalkoztattak egyidejű csökkenése mellett az előző év azonos időszakához képest a foglalkoztatási ráta gyakorlatilag nem változott, kevéssel meghaladt a 75 százalékot.
Hosszabb távon nehezebb az elhelyezkedés
A munkanélküliek közül 42,1 százaléka három hónapnál rövidebb ideje keresett munkát. De 33,2 százalékuk viszont már legalább egy éve próbál elhelyezkedni.
A munkakeresés átlagos időtartama 12,8 hónap volt, a munkanélküliek 42,1 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje keresett állást, és 33,2 százalékuk már legalább egy éve nem talált munkát.
Miért fontos mindez a gazdaság szempontjából?
A jegybanki kamatpolitika közvetlen hatással van a hitelek és megtakarítások feltételeire. A foglalkoztatási adatok a gazdaság „egészségi állapotát” tükrözik, és beárazódhatnak a forint árfolyamába, a befektetői döntésekbe, sőt akár a későbbi jegybanki stratégiába is.
Címlapkép forrása: Shutterstock
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.