
Putyin keménykedik – Brutálisan szigorítja az internetes cenzúrát
Az orosz parlament tovább szigorúan korlátozza a weboldalakhoz való hozzáférést. A hatóságok által „szélsőségesnek” minősített információk keresése a jövőben akár 5000 rubel (körülbelül 55 euró) bírsággal is járhat.
Azokat az internetes forrásokat is „szélsőségesnek” bélyegzik, amelyek a hatalmi apparátust kritizálják, mint például a Kreml ellenfelének, Alekszej Navalnijnak a börtönben elhunyt korrupcióellenes alapját.
Oroszországban eddig nem volt olyan jogszabály, amely akadályozta volna a szabad információkeresést. Csak az „extrémista tartalmak” létrehozása és terjesztése volt tiltott. A széles körű kritika ellenére az Állami Duma képviselői a második és egyben döntő olvasatban egyértelmű többséggel fogadták el a törvényt. A harmadik olvasatot formalitásnak tekintik.
Elfogadtak egy törvénymódosítást is, amely büntethetővé teszi a VPN-ek reklámozását. Az ilyen titkosított adatkapcsolatok lehetővé teszik a hozzáférést az Oroszországban blokkolt weboldalakhoz. Aki ilyen szolgáltatásokat hirdet, akár félmillió rubel (55 000 euró) bírsággal is szembesülhet. Maguk a VPN-ek azonban továbbra sem tiltottak.
A Kreml szóvivője elismerte, hogy tisztázásra van szükség
A kezdeményezés napok óta felháborodást kelt az orosz társadalomban. Dmitrij Peskov, a Kreml szóvivője elismerte, hogy a reakciók fényében tisztázásra van szükség. Ugyanakkor nemrégiben azt is kijelentette, hogy Oroszországban jelenleg különleges cenzúra van érvényben, mivel az ország információs háborút vív ellenfeleivel.
A Kreml-el szemben kritikus média az elmúlt évek legsúlyosabb internet-ellenőrzési szigorításáról számolt be. A kommentátorok az online olvasás „kriminalizálásáról” beszéltek, ami a cenzúra új szintjét jelenti a másként gondolkodók elleni küzdelemben. Szakértők arra figyelmeztettek, hogy ez új, önkényes eszközöket adna a hatóságoknak és a hírszerző ügynökségeknek a lakosság megfigyelésére és megfélemlítésére.
A kezdeményezés támogatói azonban azt állítják, hogy a cél nem az internetfelhasználók tömeges nyomon követése. Rámutatnak, hogy az elsődleges aggodalom a szolgáltatók és a technikai szolgáltatások, amelyek lehetővé teszik az ilyen információkhoz való hozzáférést. Oroszországban a mobilinternettel kapcsolatos egyre növekvő problémák a mobilszolgáltatók weboldalak és szolgáltatások blokkolásához is vezethetnek.
Ahhoz, hogy a törvénymódosítások hatályba lépjenek, még a Föderációs Tanácsnak is jóvá kell hagynia azokat. Ezt követően már csak Vlagyimir Putyin elnök aláírása van hátra.
Címlapkép forrása: Shutterstock
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.