
A katonák kivonulnak Los Angelesből – Trump bevándorlásellenes fellépése országos vihart kavart
Kétezer katonát vonnak ki Los Angelesből, de a város továbbra is tele van egyenruhásokkal. A Trump-kormány fellépése az illegális bevándorlás ellen heves tüntetéseket és országos vitát váltott ki. A Pentagon szerint a küldetés sikeres volt, a helyiek szerint viszont a népharag hozta meg az eredményt.
Az amerikai hadsereg kétezer nemzeti gárdistát von ki Los Angelesből, miután a Pentagon sikeresnek ítélte a szövetségi védelmi küldetést – közölte Pete Hegseth védelmi miniszter kedden. A városban így továbbra is kétezer nemzeti gárdista és mintegy hétszáz tengerészgyalogos marad – jelent meg a Reuters oldalán a hír a katonai gárdisták visszavonásáról.
A csapatokat még Donald Trump elnök küldte Los Angeles városába a nyár eleji tüntetéshullám idején, hogy megvédjék a szövetségi vagyont és személyzetet, miután a Bevándorlási és Vámügyi Hivatal (ICE) munkahelyi razziái heves tiltakozásokat váltottak ki. A bevetés Gavin Newsom kormányzó ellenkezése ellenére történt.
Napi szinten voltak a razziák és az utcai tiltakozások
A katonai bevonulásról szóló döntés országos vitát váltott ki az amerikai hadsereg belső alkalmazásáról, különösen a polgári tiltakozások fényében. Karen Bass, Los Angeles polgármestere szerint a béketüntetések és a társadalmi nyomás is hozzájárultak a csapatkivonáshoz.
„Ez azért történt, mert Los Angeles népe egységes és erős volt” – fogalmazott a polgármester. Utalt a város által is támogatott perre, amely megtiltotta a faji alapon történő őrizetbe vételeket.
A hadsereg korlátozott szerepben maradhat csak a rendőrség mellett
A kivonás ellenére a Los Angelesben maradó egységek továbbra is jogosultak a rend fenntartására, de csak a rendőrséggel együttműködve és kizárólag akkor, ha közvetlen veszély fenyegeti a szövetségi intézményeket. Letartóztatást katonai személyzet nem hajthat végre.
Bevándorlásnál a Trump-adminisztráció hadászati irányba fordult
Trump korábban több millió illegális bevándorló kiutasítását ígérte, és munkahelyi razziákba kezdett, még olyan helyeken is, mint a farmok, amelyek korábban mentesültek az ilyen akciók alól. A kormányt tucatnyi perben támadják, taktikájának jogszerűségét vitatva.
A bevándorlás elleni harcban egyre gyakrabban fordul a hadsereghez. Ennek következtében eddig több ezer aktív szolgálatot teljesítő katona került a mexikói határra. A Pentagon pedig katonai zónákat hozott létre, amelyek lehetővé teszik a hadsereg bevetését az 1807-es felkelési törvény megkerülésével.
Címlapkép forrása: YouTube (korábbi anyag illusztrációja)
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.