
Putyin mindent államosít? – Már 50 milliárd dollárnyi vagyon került orosz kézbe
Oroszország három év alatt mintegy 50 milliárd dollár értékű vagyont foglalt le, ahogy a gazdaság az ukrajnai háború hatására egyre inkább államvezérelt, zárt modellbe fordul. Nyugati cégeket, hazai vállalatokat, sőt, magánérdekeltségeket is érint az átrendeződés. Az orosz állam mára újfajta gazdasági doktrínát követ, amely az „Erőd Oroszország” név alatt az önellátásra és centralizációra épít.

Már 50 milliárd dollárnyi vagyont foglalt le Oroszország – új gazdasági korszak kezdődött
Több mint 50 milliárd dollár értékű vagyont foglalt le az orosz állam az elmúlt három évben, az ukrajnai háború következményeként kibontakozó gazdasági átrendeződés során, derült ki egy friss kutatásból, amelyről elsőként a Kommerszant számolt be. Az intézkedések a Nyugattal való szembenállás részeként zajlottak, és a gazdaság fokozatosan egy „erőd jellegű„, államvezérelt modellbe fordul át – számolt be a Reuters is az új gazdasági intézkedésekről.
A Kreml egyszerre két problémát old meg. Ezeknek az államosított vállalkozásoknak az eladása egyrészt bevételt hoz másrészt átalakítja az üzleti elitet, így sorsuk a rezsim fennmaradásához kötődik” – mondta Andrej Jakovlev, a Harvard Egyetem Orosz és Eurázsiai Tanulmányok Davis Központjának munkatársa a Bloombergnek.
Lefoglalt nyugati és hazai vagyonok
A „Erőd Oroszország” modell lényege, hogy az állam fokozatosan visszaveszi az irányítást az ország stratégiai szektorai felett, akár államosítással, akár adminisztratív eszközökkel. Így nyugati cégek vagyonát foglalták le vagy vonták állami irányítás alá (pl. Uniper, Carlsberg).
Mivel az orosz alkotmánybíróság 2024-ben eltörölte az elévülési időt a privatizációs ügyekben, így megnyílt az út a hatóságok előtt, hogy újra vizsgáljanak akár húszéves tranzakciókat. Sok esetben egészen 1990-es évekre visszanyúló ügyeket vizsgáltak felül.
Hazai vállalatokat is érintettek. Például korrupciós vádak, privatizációs jogsértések, „rossz menedzsment” ürügyén történtek a kisajátítások.
A külföldi tulajdonú vállalatokat időnként nemzetközi befektetési szerződések védik, de az orosz tisztviselők elnöki rendeletekre hivatkozva a tulajdonjogot a Szövetségi Vagyonkezelő Ügynökségre ruházták át úgynevezett „ideiglenes” állami ellenőrzés néven. Az eddig lefoglalt vállalkozások száma már 16-ra emelkedett.
Ezt a törvényt 1,539 billió rubel (19,7 milliárd dollár) értékű vagyon elkobzására használták fel.
A moszkvai Nektorov, Saveliev & Partners ügyvédi iroda jelentése szerint a három év alatt elvett vagyon értéke pedig 3,9 billió rubelre, azaz kb. 50 milliárd dollárra rúg.
A jelentés emellett 1,07 billió rubelt (13,7 milliárd dollárt) lefoglalásokból a korrupció, 385,4 milliárd rubelt (4,9 milliárd dollárt) a privatizáció során elkövetett szabálytalanságok, 621,5 milliárd rubelt (7,9 milliárd dollárt) a „nem hatékony irányítás” és 181,8 milliárd rubelt (2,3 milliárd dollárt) a szélsőségesség ellenes intézkedések számlájára ír.
Háborús gazdaság, új fejlődési irány?
Az ukrajnai háború alatt Oroszország gazdasági túlélési stratégiája több ponton szakít a korábbi nyitott, globális modell elképzelésével. Putyin elnök új fejlődési modellről beszél. Elutasítja a „globalizált világgazdaságot”, és belső termelésre, állami kontrollra épít. Ennek érdekében az állam szerepe megnőtt, a magánszektor háttérbe szorult. A nyugati cégek kivonulása pedig teret nyitott a hazai szereplőknek. Az irányítást jellemzően az állami szféra és a vele összefonódott elit vette át.
Gazdasági mutatók szerint nincs összeomlás de messze a világelittől
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) adatai szerint Oroszország nominális GDP-je 2024-ben 2,2 billió dollár volt. Ez a szám jóval elmarad Kínától, az EU-tól és az Egyesült Államoktól. Bár a gazdaság a háború alatt stabilabb maradt a vártnál, a növekedés motorját jelenleg a fegyvergyártás és a hadiipari beruházások jelentik, nem pedig a magánszektor innovációja.
Jelen írás kizárólag tájékoztatási célt szolgál. A cikkben megjelenő információk nyilvános és mindenki számára elérhető adatok alapján kerültek felhasználásra.
Címlapkép forrása: Unsplash
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.