
Veszélyben a cukorbetegek – Eltűnhet a léfontosságú gyógyszer?
A metformin nevű, 2-es típusú cukorbetegség kezelésére szolgáló gyógyszer eltűnhet a piacról. Az ok egy új EU-s irányelv – és a tabletták nagyon alacsony ára.
A metformin, a 2-es típusú cukorbetegség kezelésének legfontosabb gyógyszere, a forgalmazás megszüntetésével néz szembe. Németországban mintegy 2,9 millió beteg függ a gyógyszertől, amelyet az orvosi irányelvek szerint elsődleges választásnak tekintenek. Nemcsak a vércukorszintet csökkenti, hanem a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát is mérsékelheti – ráadásul alacsony költséggel. Egy három hónapra elegendő mennyiségért a gyártók átlagosan mindössze 5,12 eurót kérnek. De pontosan ez a költséghatékonyság az, ami hamarosan a metformin bukását okozhatja – írja a német Spiegel magazinban megjelent írásában Martin U. Müller
Az új uniós szennyvíz-irányelv (UWWTD) előírja a gyógyszergyártók számára, hogy hozzájáruljanak a szennyvíztisztító telepeken egy további tisztítási szakasz költségeihez, amely a szennyvízből kiszűri a mikroszennyező anyagokat. Az olyan gyógyszerek esetében, mint a metformin, a többletköltségek a jelenlegi kiadások akár 445 százalékát is elérhetik az IQVIA gyógyszeradat-szolgáltató becslései szerint. Németországban a gyógyszerek árait törvény korlátozza, a gyártóknak nincs lehetőségük áthárítani a többletköltségeket. A következmény: a piacvezető Zentiva és Sandoz azzal fenyegetőznek, hogy kivonják a metformint a piacról. „Egyetlen gyártó sem lesz képes megbirkózni a metformin költségeinek négyszeresével anélkül, hogy a költségeket áthárítaná” – mondja Josip Mestrovic, a Zentiva gyógyszergyártó németországi vezetője.
Következmények a cukorbetegek számára
A metformin elhagyása következményekkel járna. Több millió betegnek kellene drágább alternatívákra, például gliflozinra, glutidra vagy inzulinra váltania. A magánszektorbeli Iges Intézet szerint ezek a gyógyszerek nemcsak akár tízszer drágábbak is, de más mellékhatásaik is vannak. Sok alternatíva injekciókat igényel, ami csökkentheti a kezelés betartását és korlátozhatja az érintettek életminőségét. Ez többletköltségeket is jelentene az egészségbiztosító társaságok számára. A metforminról átállás többletköltségei a becslések szerint évi akár 1,5 milliárd eurót.
A metformin csak a probléma egy része. Más alapvető gyógyszerek, például az amoxicillin antibiotikum vagy a tamoxifen nevű emlőrák elleni gyógyszer is érintettek lehetnek. A kezdeti számítások azt mutatják, hogy ezen hatóanyagok költségei akár 116 százalékkal is emelkedhetnek a települési szennyvízkezelésről szóló irányelv miatt. Különösen veszélyeztetettek azok a generikus gyógyszergyártók, amelyek rendkívül alacsony haszonkulccsal működnek. Az iparági képviselők szerint ez tovább gyengítené az európai termelést, és versenyelőnyhöz juttatná az ázsiai gyártókat, különösen a kínaiakat.
Más gyógyszerek is érintettek
Az irányelv, amely valójában a vízvédelem előmozdítását célozza, most igazi lobbitevékenységet váltott ki. Miközben az Európai Bizottság ragaszkodik a „szennyező fizet” elvhez, a kritikusok ellátási válságra figyelmeztetnek. A vízipar képviselői úgy vélik, hogy a közinfrastruktúra túlterhelt. A gyógyszeripari lobbisták az ellátás biztonságát fenyegető veszélyre mutatnak rá, míg a környezetvédelmi csoportok a környezetvédelmi célok elérése érdekében ragaszkodni akarnak az irányelvhez.
A költségek kérdése különösen vitatott. Hatásvizsgálatában az Európai Bizottság viszonylag alacsony terheket feltételez a gyógyszeripar számára. A számítások azonban más képet mutatnak.
Kereset az Európai Bíróság előtt
Az Európai Bizottság bejelentette, hogy újra megvizsgálja az irányelv gyógyszeriparra gyakorolt hatását. Várhelyi Olivér, az EU biztosa szerint a betegekre és az iparágra nehezedő tényleges terhek meghaladhatják a kezdeti becsléseket. Lengyelország márciusban pert indított az irányelv ellen az Európai Bíróságon.
Fogy az idő: Néhány gyártó már jelezte, hogy bizonyos hatóanyagokat kivonhat a piacról, ha a költségeket nem osztják el másképp. A kritikusok ezért finanszírozást követelnek, például szennyvízdíjakon keresztül, hogy biztosítsák az alapvető gyógyszerekhez való hozzáférést a környezetvédelmi célok veszélyeztetése nélkül.