
Moody’s: stabil minősítés, bizonytalan jövő – Kína adóssághelyzete változatlanul kockázatos
A Moody’s megerősítette Kína elsőrendű „A1” államadós-besorolását, de a kilátást változatlanul negatívan hagyta meg. A hitelminősítő szerint a kereskedelmi feszültségek és az emelkedő adósságszint hosszabb távon kockázatot jelenthetnek. A Fitch már le is minősítette az ázsiai óriást.
Kína adósbesorolását megerősítette a Moody’s – de a kilátás továbbra is negatív
A Moody’s hétfőn megerősítette Kína elsőrendű „A1” államadós-besorolását, de változatlanul negatív kilátást tart érvényben. A döntés hátterében a globális kereskedelmi feszültségek és az államadósság gyors növekedése áll. Eközben a Fitch egy fokozattal már leminősítette az országot – olvasható a Moody’ s leminősítése a Reuters oldalán.
Stabil minősítés, negatív kilátása mit jelent?
A Moody’s Ratings a hét elején megerősítette Kína hosszú távú devizaadósság-kötelezettségeire vonatkozó „A1” szuverén osztályzatát, amely a 21 fokozatú skálán a negyedik legmagasabb kategória. Ez továbbra is elsőrendű befektetői minősítést jelent, alacsony hitelkockázattal.
Ugyanakkor a negatív kilátás fenntartása azt jelzi, hogy közepes távon a leminősítés esélye is fennáll, főként a kereskedelmi partnerekkel fennálló feszültségek elhúzódó hatása miatt.
Mi támasztja alá mégis a jó osztályzatot?
A Moody’s szerint a pozitív tényezők, amelyek alátámasztják az A1-es besorolást:
-
Kína nagy és dinamikus gazdasága
-
Erős innovációs képesség, különösen a mesterséges intelligencia és magas termelékenységű iparágak terén
-
Stabil pénzügyi rendszer, amely erős belföldi keresletet biztosít az állampapírok iránt
-
Alacsony kamatkörnyezet, amit a jelentős hazai megtakarítási tömeg is támogat
A Moody’s szerint a kínai GDP potenciális növekedése 2030-ig 3,4–4 százalék közé lassulhat, de a növekedés minősége javul, mivel a szakpolitika egyre inkább az ingatlanszektorról a technológia-intenzív ágazatok felé fordul.
A Fitch Ratings viszont már lépett és jött a leminősítés
Miközben a Moody’s kivár, a Fitch Ratings áprilisban már rontotta Kína államadósság-besorolását, „A plusz”-ról „A”-ra, szintén befektetői kategóriában maradva, de gyengébb szinten.
A Fitch indoklása szerint:
-
Az államháztartási hiány 8,4 százalékra nőhet 2025-ben 2024-ban: 6,5 százalék volt.
-
A GDP-arányos államadósság 2029-re 80 százalékra emelkedhet 2019-ben még csak 37,9 százalék volt.
A leminősítés ellenére a Fitch stabil kilátást adott az új besorolásra, azaz a további rontás esélye nem valószínű rövid távon.
Mi várható a következő hónapokban?
A hitelminősítők véleménye szerint Kína továbbra is régiós gazdasági óriás, de a növekedés minőségi átalakulása, a gyorsuló államadósság-növekedés és a globális kereskedelmi feszültségek közepette egyre szorosabb figyelem övezi az ország hitelképességét.
A Moody’s és a Fitch is azt hangsúlyozza: a kínai gazdaságpolitikai döntéshozók mozgástere szűkül, miközben a rendszer hosszú távú fenntarthatósága egyre fontosabb kérdéssé válik.
Címlapkép forrása: Moody’s