2025 május 28

Kína felgyorsítja a digitalizációt – Jön a logisztika okos korszaka

Digitális áttörésre készül Kína. A kormány új terve szerint mesterséges intelligencia, blokklánc és okoseszközök segítségével alakítják át az ellátási láncokat. A cél 2030-ig száz intelligens logisztikai vállalat létrehozása és a teljes gazdaság modernizálása.

Kína új digitális forradalmat indít – 2030-ra 100 intelligens ellátási lánc céget hoznak létre

Peking nagyszabású cselekvési tervet mutatott be az ipari ellátási láncok digitalizálására és mesterséges intelligenciával való fejlesztésére. A cél biztonságosabb, átláthatóbb és költséghatékonyabb gazdaság, a reál- és digitális szektor teljes integrációjával– jelent a hétvégi jakartai találkozón elhangzott hír a Reuters oldalán.

A kínai kereskedelmi minisztérium hét másik tárcával együttműködve mutatta be hétfőn azt a cselekvési tervet, amely felgyorsítaná az ellátási láncok digitalizálását és modernizálását. A program a nemzeti iparpolitika egyik kulcseleme, célja a reálgazdaság és a digitális gazdaság integrációja, valamint a kínai vállalatok versenyképességének növelése.

„Kína új politikai eszközöket mérlegel a „súlyos hatások alatt álló” nemzetközi gazdasági és kereskedelmi renddel szemben” – jelentette ki Li Qiang kínai miniszterelnök a hétvégén Jakartában kínai cégekkel tartott szimpóziumon.

Mesterséges intelligencia, blokklánc és IoT a középpontban

A terv hangsúlyosan támogatja a csúcstechnológiák, köztük a mesterséges intelligencia, blokklánc és IoT-megoldások alkalmazását a teljes ellátási láncban. Ezek révén növelni kívánják a folyamatok átláthatóságát, hatékonyságát és ellenállóképességét.

A tervben az okos gyártás és agrárdigitalizáció is szerepel

A cselekvési terv három fő célterületet határoz meg a fejlesztés során.

  1. Agrár-ellátási láncok modernizálása, hogy a mezőgazdasági termékek eljuttatása gyorsabb és hatékonyabb legyen.

  2. Intelligens gyártási láncok fejlesztése, az ipari digitalizáció kiterjesztésével.

  3. Ellátási lánc integráció a kereskedelemben, különösen a nagy- és kiskereskedelmi szektor összekapcsolásával.

Mindez a logisztikai költségek csökkentését és a kínai belső piac hatékonyságának növelését szolgálja.

A terv egyik legfontosabb pontja, hogy 2030-ra legalább száz új vállalatot hoznak létre, amelyek a digitális és intelligens ellátási láncokra specializálódnak. Ezek a cégek a kínai technológiai szektor és ipar húzóerejévé válhatnak az elkövetkező évtizedben.

Címlapkép forrása: Unsplash