2025 május 25

Hajó(sokk) – Botrány Phenjanban, letartóztatták a főmérnököt is

Phenjan a hajógyári munkásokat hibáztatja Észak-Korea egyik legnagyobb hadihajójának sikertelen vízre bocsátásáért.

Az állami média szerint Észak-Korea letartóztatta a hajógyári munkásokat, akiket feltételezhetően felelőssé tesznek az új hadihajó vízre bocsátása során történt balesetért. A nyomozás részeként a bűnüldöző szervek őrizetbe vették többek között a chongjin hajógyár főmérnökét – jelentette a KCNA állami hírügynökség.

A tekintélyes hadihajó vízre bocsátása Kim Dzsong Un uralkodó szeme láttára kudarcot vallott. Amikor vízre bocsátották az 5000 tonnás, 140 méter hosszú rombolót Csungjin északkeleti kikötőjében, súlyos baleset történt az egyensúlyvesztés miatt – jelentette a KCNA állami hírügynökség. A hajó aljának egyes részei megsemmisültek.

A műholdfelvételek azt mutatták, hogy a hajó az oldalán feküdt, és ideiglenesen egy kék ponyva alatt volt elrejtve. A hajó egyes részei víz alatt voltak. Ez Észak-Korea legnagyobb és legmodernebb hadihajója, amely az állami média szerint különféle fegyvereket, köztük nukleáris rakétákat is képes szállítani.

,,Az ország szégyene”

A KCNA szerint az incidens Kim dühös reakcióit váltotta ki: „A felelősök bűncselekményt követtek el, és szégyent hoztak az országára” – mondta Kim.

A balesetet súlyos gondatlanság és tűrhetetlen felelőtlenség okozta – mondta Kim. Az incidens megsértette az észak-koreai állam méltóságát. A hajó azonnali javítása nemcsak gyakorlati kérdés, hanem politikai szükségszerűség is, és közvetlenül kapcsolódik az államhatalomhoz.

Kim elrendelte, hogy a hajót a kormányzó Munkáspárt júniusi fontos ülése előtt állítsák helyre. Külső megfigyelők kételkednek ebben. Az ország valószínűleg alábecsülte a károkat.

Nemzetközi szakértők találgattak a baleset okairól. Egy másik Choe Hyon osztályú hajóval ellentétben Észak-Korea nem szárazdokkon keresztül, hanem látszólag oldalról bocsátotta vízre az új hadihajót.

Magcsúszhatott az állvány

A hajót egy speciális kereten gurítják a vízbe. A Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának (CSIS) elemzése szerint  ez a keret csúszhatott meg, és okozhatta a hajó felborulását.