
Miért „büntetik” a benzineseket? – A dízel ára csökkent, a benzin változatlan. Megnéztük mi az ok
A Mol újabb szokatlan döntést hozott. Csökkentette a dízel árát, miközben a világpiacon az olaj ára emelkedett. A hazai gázolaj ára így bruttó 4 forinttal lett olcsóbb, míg a benzin ára nem változott A döntés előtt sok autós értetlenül áll a lépés előtt. Megnéztük, mi állhat a háttérben.
Tényleg büntetik a benzineseket? Vagy egyszerű piaci logikáról van szó?
Sokakban joggal merül fel a kérdés miért büntetik a benzines autósokat? Miközben a gázolaj ára napok alatt összesen 9 forinttal csökkent, a 95-ös benzin ára érintetlen maradt. Sőt, már hosszú hetek óta stabilan 588 forint körül áll. A legfrissebb adatok szerint a Brent olaj ára ugyan emelkedik, mégis a dízel ára csökken. Ez a lépés első pillantásra ésszerűtlennek vagy igazságtalannak tűnhet, különösen azok szemében, akik nap mint nap benzines járművel közlekednek.
Gázolaj árának csökkenése a kutakon
Május 23-án a hazai kutakon a Holtankoljak oldal szerint az alábbi átlagárakkal találkozhatunk:
- 95-ös benzin: 587,8 Ft/liter (változatlan)
- Gázolaj: 584 Ft/liter (–4 Ft)
Szombattól a gázolaj ára újabb 4 forinttal csökken, így a hét során összesen 9 forintos árcsökkenés történt. Ez a váratlan lépés sokakat meglepett, különösen azért, mert a Brent olaj ára közben több mint 3 dollárral emelkedett.
Melyik kútnál milyen árak alakulhatnak?
A nagykereskedelmi árak egységesek, de a hazai töltőállomások egyedileg alakíthatják a fogyasztói árukat. Ezért eltérések lehetnek a töltőállomásoknál az üzemanyagok áraiban. A árváltozás a nagy kutak közül a Shellnél volt legolcsóbb a 95-ös benzin. Egy liter benzin 586 és 587 forint között kapható. A legdrágább tankolás az OMV töltőállomásainál lehetséges, ahol egy liter benzin eléri az 592 forintot is. Az Auchan továbbra is tartja az olcsó üzemanyag politikát és az 569 forintos literárral a legolcsóbban ott lehet jelenleg tankolni
Miért nem csökken a benzin ára?
Ez az, amit sok benzines autós nehezen ért: miért csak a dízelesek kapnak „könnyítést”? Ennek okai összetettek:
- A hazai üzemanyagárak késleltetve követik a nemzetközi olajárakat.
- A Brent olaj ára a napokban emelkedni kezdett, de a korábbi csökkenés még a dízelnél érvényesülhet.
- A Mol belső beszerzési- és árazási politikája, valamint a forint árfolyama is befolyásolja, mikor és hol módosul az ár.
- A dízel iránti tavaszi kereslet miatt elképzelhető, hogy a vállalat inkább ezzel a piaccal igyekezett „versenyképesen” reagálni.
A dízelt használó fuvarozók és gazdák örülhetnek
A csökkenő gázolajár a logisztikai és mezőgazdasági szektornak jelenthet enyhülést, különösen tavasszal, amikor az üzemanyag-felhasználás megnő. Így a fuvarozók és szállítók költségei csökkenhetnek. A mezőgazdasági munkák most zajlanak ezért a gazdák is profitálnak az olcsóbb dízelből.
Mi várható nyáron?
Sokan kérdezik: lehet-e még olcsóbb a benzin? Lehet-e 550 forint alá menni? A válasz csak több kedvező tényező együttállásával:
- A Brent olajnak tartósan csökkennie kellene,
- a forintnak erősödnie kellene a dollárral szemben,
- és adópolitikai könnyítésekre is szükség lenne – ezek jelenleg nem várhatók.
A jelenlegi dízelárcsökkenés átmeneti kedvezményt jelent, de a helyzet gyorsan változhat. Érdemes figyelni az árak alakulását. Továbbá tervezni a tankolást hétvégére, amikor a változások már életbe lépnek.
Címlapkép forrása: Shutterstock