
Miért menekül a külföldi tőke Kínából? – Csökken a külföldi befektetés
Zuhan a külföldi tőke Kínában. Már az év első hónapjaiban is kétszámjegyű csökkenést mutatnak az FDI-adatok. Egyre kevesebb befektetés érkezik az ázsiai óriásba – és a tavalyi mélyrepülés után ez különösen aggasztó.
Kivonul a külföldi tőke Kínából és egyre kevesebb a befektetés az ázsiai országban
Idén is folytatódik a külföldi működőtőke (FDI) visszavonulása Kínából: az év első négy hónapjában 10,9 százalékos csökkenést regisztráltak, miután már 2023 is történelmi zuhanást hozott. A befektetői bizalom tovább gyengül, a trend geopolitikai és gazdasági átrendeződést jelezhet – számolt be a változásról a Bloomberg.
Tovább csökken a külföldi pénz beáramlása Kínába
A kínai kereskedelmi minisztérium pénteki adatai szerint 2024 első négy hónapjában a Kínába irányuló FDI értéke 320,8 milliárd jüan volt (kb. 44,66 milliárd dollár), ami 10,9 százalékos visszaesést jelent éves összevetésben.
Már az első negyedévben is 10,8 százalékos volt a csökkenés, akkor 269,2 milliárd jüan érkezett működőtőke formájában.
Történelmi mélypont után is folytatódik a visszaesés
2023-ban a teljes éves FDI-beáramlás 27,1 százalékkal zuhant, ami 2008 óta a legnagyobb visszaesés. Az éves összeg 826,25 milliárd jüanra (kb. 114,16 milliárd dollárra) esett. Ez volt 2012 óta az első év, amikor Kína negatív FDI-növekedést könyvelhetett el. Még 2022-ben 6,3 százalékos növekedést regisztráltak. Azóta viszont látványosan megtört a lendület.
Mi áll a visszaesés mögött?
A csökkenő tőkebeáramlás hátterében több tényező állhat:
-
Geopolitikai feszültségek (pl. Kína–USA, Kína–EU viszony),
-
a belső gazdaság lassulása, különösen az ingatlanpiacon,
-
a befektetők jogi és szabályozási környezettel kapcsolatos bizonytalanságai,
-
valamint a nearshoring és diverzifikáció globális trendje, amely más ázsiai országok (pl. Vietnam, India) felé irányítja a befektetéseket.
Kihívások előtt az ázsiai óriás
A mostani adatok azt mutatják, hogy a külföldi tőke egyre óvatosabb Kínával szemben, és sok vállalat átértékeli hosszú távú jelenlétét az országban.
A trend különösen aggasztó annak fényében, hogy a kínai gazdaság számára a technológiai, ipari és szolgáltatási szektorba érkező FDI kulcsfontosságú a növekedéshez – a mostani csökkenés tehát stratégiai jelentőségű figyelmeztetés is lehet.
Címlapkép forrása: Unsplash