2025 május 19

Mi történik a felesleges holmikkal költözés után?

Aki már költözött élete során, vagy éppen most tervez, az tudja nagyon jól, hogy rengeteg olyan holmi van, amit már nem szeretne vagy nem tud az új helyre magával vinni. Gyakran felmerül ilyenkor a kérdés, hogy mit kezdjünk ezekkel a bútorokkal, eszközökkel, kiegészítőkkel? Ma már a fenntarthatóság is fontos szempont a költözés során.

Megoldhatjuk környezettudatosan

Ebben pedig Prolocate szolgáltatások is sokat tudnak segíteni. A feleslegessé vált irodai bútorok és eszközök szakszerű megsemmisítése különösen fontos, a helytakarékosság mellett a környezetvédelem miatt is. A különböző anyagtípusok, mint a fa, fém, textil és műanyag eltérő kezelést igényelnek, Magyarországon pedig kifejezetten szigorúak a szabályozások, pláne a MOHU által koordinált rendszerben.

Kezdjük a sort a faanyagokkal, ami a selejtezés első lépése. A fa alapú elemek, mint amilyenek az íróasztalok, tárolók vagy szekrények minden esetben darálásra kerülnek. Ennek a 95%-ából bútorlap készül, így új életet kap a faanyag és visszakerül a körforgásba. A folyamat ellenőrzött módon, a MOHU által irányított hazai rendszer szerint történik, mérlegjeggyel van dokumentálva a megsemmisítés és az újrahasznosítás ténye. 

A fém egy értékes másodnyersanyag, amihez tartoznak a zárak, vázelemek és lábak is például. Szelektíven gyűjtve újrahasznosíthatóak, egy minőségi szolgáltató ezeket különválogatja típus szerint (vas, alumínium, egyéb). A fémhulladékot engedéllyel rendelkező magyarországi feldolgozóhoz fogja szállítani, és a folyamat minden lépése követhető és igazolt lesz. Természetesen ez jó a környezetnek, illetve az ügyfelek ESG megfelelőségét is támogatja. A textilnél már fontos a szelektív bontás. A kárpitozott bútorok, textil paravánok vagy akusztikai elemek megsemmisítése külön odafigyelést igényel ugyanis. Először a válogatás történik, amikor eltávolítják a nem újrahasznosítható anyagokat. A tiszta textil újrahasznosító partnerhez kerül, a szennyezett vagy veszélyes pedig erre specializált feldolgozóban fog megsemmisülni.

A műanyag kezelése egy fokkal nehezebb

A különböző műanyagok, mint a székek részei, kábelcsatornák, műanyag tálcák sorsát az fogja meghatározni, hogy pontosan milyen típusú az anyag. Az azonosítás után csak az újrahasznosítható műanyag fog visszakerülni a körforgásba. A speciális kezelést igénylő műanyagoknak, mint amilyen a PVC, kizárólag MOHU-engedélyes hulladékkezelő végezheti el a megsemmisítését.

Jobb, ha profikra bízzuk a felesleges holmik kezelését

Ezzel időt és nem utolsósorban pénzt spórolhatunk magunknak. Egy minőségi szolgáltató gondoskodik a szabályos magyarországi eljárásról, minden anyagot a típusának megfelelően kezel, illetve igazolja a teljes folyamat dokumentációját. Még akár alternatív megoldásokat is tud kínálni olyan bútorok esetében, amelyek nem sérültek, megfelelő állapotban vannak.