2025 április 24

Újraéledhet a piac – Vége a mélypontnak a kereskedelmi ingatlanoknál?

Újraéledhet a kereskedelmi ingatlanpiac Magyarországon. Bár az irodapiac még bizonytalan, a logisztikai és turisztikai szektorban már láthatók a fellendülés jelei, és a hitelezési háttér is biztató.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss jelentése szerint a több éven át tartó visszaesést követően lassú, de érzékelhető fellendülés jelei mutatkoznak a kereskedelmi ingatlanpiacon. A tavalyi év végén már pozitív elmozdulások voltak láthatók, különösen a turizmushoz és iparhoz kapcsolódó szegmensekben, amit a jegybank a 2025-re vonatkozó kilátásokban is megerősített. A bank közleménye szerint a piac ciklikus helyzetét a Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS) felmérésének eredménye továbbra is magas bizonytalanságot tükröz. De 2025. januárban megkérdezett szakemberek  egyik fele még recessziót érzékelt, másik fele pedig már a piac kezdeti fellendülését

Az irodapiac továbbra is billeg, a logisztikai szektor viszont húzhat

A világjárvány utóhatásaként fennmaradó hibrid munkavégzés továbbra is kihívás elé állítja az irodapiacot.  A kihasználatlanság mértéke idén elérheti a 15 százalékot, részben az új átadások miatt. Ugyanakkor nem beszélhetünk kritikus helyzetről – hangsúlyozta az MNB. Több irodaépületet szálláshellyé alakítottak, ezzel is reagálva a megváltozott keresletre.

Az ipari-logisztikai szektor képe sokkal kedvezőbb. Rekordberuházások zajlottak 2024-ben, és bár az európai ipar visszafogottsága jelenleg akadályozza az élénkülést, az alacsony, nyolc százalék alatti kihasználatlanság bíztató jel. A jegybank szerint e szegmens lesz a következő évek egyik húzóágazata.

A turizmus újraéledt, de külföldi tőkére is szükség lesz

A szálláshely-fejlesztések számára kedvező fordulatot hozott az idegenforgalom élénkülése. A vendégforgalom elérte a járvány előtti szintet. A szállodák bevételei pedig 17 százalékkal nőttek 2024-ben. Az MNB szerint a pozitív trend folytatódhat 2025-ben is, így a turisztikai beruházások új lendületet kaphatnak.

A belföldi ingatlanbefektetések volumene 2024-ben 400 millió euróra esett vissza. Ez a szám ugyan 28 százalékkal elmarad az előző évtől, de a helyzet stabilizálódni látszik. A jegybanki elemzés kiemeli, hogy a beruházások háromnegyede hazai befektetőkhöz köthető. De az Egyesült Királyságból, Németországból és Kínából is nőtt az érdeklődés. A komolyabb fellendülés egyik kulcsa éppen a külföldi tőke bevonása lehet.

A kereskedelmi ingatlanok értékeltsége nem csökken tovább. A hitelezési feltételek stabilak, a projekthitelek nem teljesítési aránya pedig mindössze 3,7 százalékra süllyedt. A szakértők szerint a piac régiós szinten is kilábalóban van. A kérdés már csak az, milyen gyorsan ér célba a magyar szektor.

Címlapkép forrása: