2025 április 16

Érkezik az oropouche vírus – Ízületi fájdalom, hányinger, hasmenés, esetenként halál

Fejfájás, izom- és ízületi fájdalom, hányinger és hasmenés – az Oropouche vírusnak a dengue-lázhoz hasonló tünetei vannak.

Latin-Amerikában drámaian megnőtt az esetek száma. A kutatók óvatosságra intik az utazókat. Bolíviában, Kolumbiában, Costa Ricában, Ecuadorban és Peruban végzett vizsgálat során egy nemzetközi kutatócsoport több mint 9.400 vérminta 6,3 százalékában talált a kórokozó elleni antitesteket. Így minden 16 ember közül legalább egy átesett ezen a fertőzésen életében legalább egyszer – magyarázta Jan Felix Drexler, a tanulmány társszerzője. ismertette a Spiegel német politikai hírmagazin.

A berlini Charité vírusjárványügyi munkacsoportjának vezetője feltételezi, hogy valószínűleg a lakosság több mint 6,3 százaléka érintkezett már a vírussal. – Nem tudjuk, meddig mearadnak fenn az antitestek – mondta.

Erős regionális különbségek is voltak, ahogy a csapat a „The Lancet Infectious Diseases” folyóiratban írja: míg Costa Ricában a minták átlagosan körülbelül két százaléka mutatott antitesteket a kórokozó ellen, addig Ecuadorban ez az arány öt százalék, az Amazonas régiókban pedig több mint tíz százalék volt. A vérmintákat 2001 és 2022 között vették.

Az Oropouche vírus (OROV) tünetei hasonlóak a dengue-lázhoz vagy a chikungunya-lázhoz: fejfájás, izom- és ízületi fájdalom, hányinger és hasmenés, néha bőrkiütések. Ritka esetekben súlyos tünetek jelentkeznek. Bizonyítékok vannak arra is, hogy a születendő gyermekeket károsíthatják. Jelenleg nincs specifikus kezelés vagy védőoltás a fertőzésre.

Oropouche – Különféle szúnyogfajok terjesztik kórt

Az 1950-es évek óta ismert vírust különféle szúnyogfajok terjesztik kórt Latin-Amerikában. Hosszú ideig csak néhány esetet jelentettek évente, mivel kevés vizsgálatot végeztek. 2023 vége óta a fertőzések száma több mint évi 20000 esetre emelkedett. 

A brazil egészségügyi miniszérium szerint országban tavaly két nő halt meg a vírus okozta betegségben. Az ország északkeleti részéből származó nők 30 év alattiak voltak, és semmilyen társbetegségük nem volt. A súlyos dengue-lázhoz hasonló jeleket és tüneteket mutattak.

Nem világos, hogy miért jelenik meg hirtelen és gyakrabban a vírus. Drexler és csapata úgy véli, hogy az olyan éghajlati tényezők, mint az eső és a hőmérséklet nagy hatással vannak rá. A tavalyi heves esőzések Dél-Amerika egyes részein hozzájárulhattak a szúnyogpopuláció növekedéséhez és így a vírus terjedéséhez.

A terhes nőknek mérlegelniük kell az utazást

A Robert Koch Intézet (RKI) szerint a régióba utazóknak következetesen meg kell védeniük magukat a csípésektől – például hosszú ruházat, rovarriasztó és különösen finom szúnyogháló viselésével. Az RKI szerint a várandós nőknek bizonyos körülmények között tartózkodniuk kell a járványkitörési területekre utazástól. A Szövetségi Külügyminisztérium azt is javasolja, hogy a terhes nők „mérlegeljék az utazás szükségességét”. 

Az RKI szerint Németországban eddig négy Oropouche-láz esetet jelentettek: hármat 2024-ben, egyet pedig idén. Az érintettek mindegyike Közép- és Dél-Amerikából hazatérő utazó. A vírus terjedését eddig nem figyelték meg ebben az országban.

Fotó: India Today

Legnézettebb Tartalmak