2025 április 18

Magyar űrhajós mehet az űrbe? – Kapu Tibor zöld utat kapott a NASA-tól

Történelmi lépéshez ért a HUNOR – Magyar Űrhajós Program. Kapu Tibor és tartalékosa, Cserényi Gyula sikeresen befejezték a NASA intenzív űrhajósképzését. A magyar űrutazás új korszaka 2025 májusában indulhat.

Több mint fél évnyi felkészülés után hivatalosan is befejeződött Kapu Tibor, az Axiom Mission 4 (Ax-4) magyar kutatóűrhajósának és tartalékosának, Cserényi Gyulának a NASA űrhajóskiképzése. A houstoni Johnson Űrközpontban 2024 augusztusában megkezdett tréning során a magyar űrhajósjelöltek a legmodernebb körülmények között sajátították el a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) végzendő műveleteket, vészhelyzeti protokollokat és tudományos kísérletek lebonyolítását – számolt be a hírről a HUNOR – Magyar Űrhajós Program a közösségi oldalán.

Az Axiom Mission 4 űrhajósai, köztük a magyar kutatóűrhajós, Kapu Tibor, és Cserényi Gyula, sikeresen befejezték a NASA űrhajóskiképzését. Forrás: HUNOR

A NASA képzési programját az Axiom Space saját oktatási moduljai egészítették ki. A program a SpaceX Dragon űrkapszulájára vonatkozó műveleti gyakorlatokat is tartalmaz. A több hónapos felkészülés zárásaként egy hagyományos „patch-átadó” ceremónián ünnepélyesen is megerősítették a legénység felkészültségét.

Magyar tudomány az űrben

A HUNOR-program kiemelt célja, hogy Magyarország a világ élvonalába kapcsolódjon az űrkutatás és űrtechnológia területén. A küldetés során végzett kísérletek a mikrogravitáció emberi szervezetre gyakorolt hatásait, a DNS-károsodásokat és innovatív gyógyszeradagolási eljárásokat vizsgálnak majd.

A tervek szerint az Ax-4 küldetés 2025 májusában startol a floridai Kennedy Űrközpontból. A magyar kutatóűrhajós mellett egy indiai, egy lengyel és egy amerikai kolléga vesz részt a misszióban. A küldetés parancsnoka pedig Peggy Whitson, a NASA egyik legtapasztaltabb űrhajósa lesz.

Magyarország visszatér az űrbe – tudományos céllal

A Kapu Tibor vezette részvétel új korszakot nyithat Magyarország űrkutatási történetében. A HUNOR-program nemcsak tudományos áttöréseket, hanem iparági fejlődést is remél a missziótól. A program hosszú távon versenyképesebbé teheti a hazai technológiai és kutatási szektort a világűr felé vezető úton.

Címlapkép forrása: HUNOR-program

Legnézettebb Tartalmak