
Figyelj oda, létfontosságú adatok érkeznek a jövő héten!
A jövő héten a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a fogyasztói árakról és a kiskereskedelem, valamint az ipari termelés alakulásáról közöl adatokat.
A KSH hétfőn a kiskereskedelem februári forgalmáról közöl statisztikát. A kiskereskedelem forgalmának volumene 2025. januárban a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt 4,7 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 4,7, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 5,6, az üzemanyag-kiskereskedelemben 1,9 százalékkal bővült az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene az előző év azonos időszakához viszonyítva. A szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene 2,2 százalékkal haladta meg az előző havit.
A KSH kedden közli a fogyasztói árak alakulásának márciusi statisztikáit. 2025. februárban a fogyasztói árak átlagosan 5,6 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Egy hónap alatt átlagosan 0,8 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, ezen belül az élelmiszerek 1,2 százalékkal drágultak. Szintén kedden a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kiadja a gyorstájékoztatót az államháztartás központi alrendszerének 2025. március végi helyzetéről. 2025. első két hónapjában az államháztartás központi alrendszere 1722,8 milliárd forintos hiánnyal zárt. Ezen belül a központi költségvetés 1683,5 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 38,0 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 77,3 milliárd forintos hiányt mutattak – ismertette a távirati iroda.
Pénteken az ipar februári teljesítményének részletes adatait közli második becslésében a KSH. Az előzetes adatok szerint 2025 februárjában az ipari termelés volumene 8,7, munkanaphatástól megtisztítva 8,0 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 1,3 százalékkal kisebb volt a 2025. januárinál. A feldolgozóipari alágak mindegyikében csökkent a termelés volumene az előző év azonos hónapjához viszonyítva.