
Durván emelkedhet a benzin ára Trump vámjai miatt? – Figyelmeztet a szakértő: A 100 forintos drágulás sem kizárt.
Durva benzin áremelkedés jöhet? Az új amerikai vámjavaslat akár 100 forinttal is megdobhatja az üzemanyagárakat Magyarországon – miközben az ország még mindig túlnyomórészt orosz kőolajra épít. A világpiac ideges, a szakértők aggódnak, a kérdés pedig égető: mi történik, ha tényleg elzárják az orosz csapot?

Drága benzin jöhet Trump vámjai miatt? – 100 forintos drágulás réme lebeg Magyarország felett
Lehet, hogy vége a viszonylag olcsó magyar üzemanyagárak korszakának? Egy új, 500 százalékos amerikai vámterv komoly gondokat okozhat – nemcsak Oroszországnak, hanem Magyarországnak is. A várható következmények. drágább benzin, fájdalmas finomítói átalakítások, és kérdéses amerikai mentesség. Szakértők szerint Trump legújabb döntése Magyarországot is komolyan érintené, hazánk ugyanis az orosz olaj egyik felvásárlója. Ha Trump beváltja a fenyegetését, az a szakértők szerint legalább 100 forint körüli áremelkedést jelentene a magyar benzinkutakon – Holoda Attila energiapiaci szakértő az ATV műsorában figyelmeztetett a vámintézkedésekkel kapcsolatos lehetséges következményeiről.
Most tényleg száz forinttal emelkedhet a benzin ára?
Amennyiben életbe lép az Egyesült Államok Kongresszusa által beterjesztett, 500 százalékos másodlagos orosz kőolajvám, az súlyos következményekkel járhat Magyarországra nézve is. A Mol jelenleg is nagyrészt – 75-80 százalékban – orosz eredetű kőolajat dolgoz fel. Egy ilyen intézkedés akár száz forintos áremelkedést is hozhat a magyar benzinkutakon.
Alig haladtunk a függetlenedéssel
Noha a 2022-es orosz invázió után felmerült a kőolajimport diverzifikálása, a nem orosz kőolaj feldolgozása ma is csupán 30 százalék körül mozog. A Mol becslése szerint a finomítók teljes átállítása 220 milliárd forintba kerülne. De ezzel kapcsolatosan eddig nem történt érdemi előrelépés.
Az amerikai lépés Kínának, Indiának és Törökországnak szólhat, hiszen ezek az országok a legnagyobb vásárlók az orosz olajpiacról. Magyarországra is komoly hatással lehet a vámemelés, de Holoda szerint nem valószínű, hogy bármilyen engedményt kaphatnánk.
Donald Trump terve az oroszok kiszorítása az olajpiacról
Donald Trump már korábban jelezte, hogy az OPEC tagállamaival a kitermelés bővítéséről állapodna meg, mivel ezek az országok még jelentős tartalékokkal rendelkeznek.
Az orosz olaj jelenléte mellett az OPEC már meg is kezdte a termelés növelését, ami a világpiacon 6-7 százalékos olajáresést eredményezett. Holoda Attila szerint a logika egyszerű, ha az orosz kőolajat a súlyos vámintézkedések kiszorítják a piacról, akkor sem alakulna ki hiány, mert az OPEC növekvő termelése fedezhetné a kiesést. Trump célja, hogy a szankciók hatására más országok lemondjanak az orosz olajról, és alternatív forrásokra álljanak át.
A termelés növelésével viszont olcsóbb lett az olaj
Érdekesség, hogy az olajárak jelenleg csökkennek. Az OPEC-tagállamok már növelték a kitermelést, és ez – az orosz olaj jelenlétével együtt – nyomást gyakorolt az árakra. A világpiacon 6-7 százalékos esés történt – de kérdés, meddig tartható ez fenn, ha az orosz olaj valóban kiesik a képből. A benzin áremelés mekkora mértékű lehet?
A szakértővel készült videó ITT megtekinthető.
Címlapkép forrása: Shutterstock