2025 február 11

Újszülött maffia – „Menj haza, és felejtsd el a terhességedet”, mondta a török orvos

Kórházi botrány rázza meg Törökországot: az orvosok és ápolónők állítólag szándékosan rosszul bántak a babákkal a születés után, hogy profitot termeljenek.

Élete egyik legboldogabb napjának kellett volna lennie, mondja Orhan Dagli, de örökké rémálomként fog emlékezni 2020. november 14-ére. Fia, Asilhan éppen akkor született az isztambuli Reyap Kórházban. Felesége szoptatni akarta a babát, de egy nővér elvitte anélkül, hogy megmondta volna a szülőknek, hogy hova.

Csak másnap reggel tudta meg feleségével, hogy Asilhant légszomj gyanúja miatt szállították át az intenzív osztályra. Dagli azt mondja, mindent megtett, hogy láthassa a babáját, de az orvosok és a nővérek folyamatosan halogatták azt. Három hétig neki és feleségének csak fotókat mutattak Asilhanról egy inkubátorban. Dagli felesége tejet pumpált, de nem tudta, valóban adták-e a gyerekének.

Valamikor a főorvos, Firat Sari közölte velük, hogy Asilhan agyvérzést kapott. „Menj haza, és felejtsd el, hogy valaha is terhes voltál” – mondta állítólag az anyának.

Kórházi botrány Törökországban

Dagil ragaszkodott ahhoz, hogy fiát egy másik klinikára helyezzék át. „Ha még egy nappal vártam volna, Asilhan meghalt volna” – mondja.

Dagilnak össze kell szednie magát, miközben elmeséli történetét egy isztambuli kávézóban egy napsütéses téli napon. Akkoriban csak töredékes információi voltak arról, hogy a Reyap kórház orvosai és nővérei állítólag hagyták éhezni Asilhant, és rossz gyógyszert adtak neki. És csak most értette meg, hogy ez valószínűleg nem véletlen, hanem egy álnok terv része.

Tavaly ősszel az isztambuli ügyészség vádat emelt Sári főorvos és további 46 személy ellen. Állítólag megkerülték a segélyhívó központokat, hogy csecsemőket helyezzenek el – gyakran hamis ürüggyel – az összesen 19 magánklinika egyikén – foglalja össze a Spiegel német mazinban megjelent riportjában Şebnem Arsu és Maximilian Popp.

Törökországban az állam fedezi az újszülöttek sürgősségi ellátásának költségeit. Sari és bűntársai állítólag rossz gyógyszert adtak be egészséges babáknak, vagy éheztették őket, hogy indokolják az intenzív osztályra szállításukat – áll a vádiratban. Nem kezeltek beteg csecsemőket, hogy meghosszabbítsák tartózkodásukat. A csoport ezután kiszámlázta az államnak a költségeket, és megosztotta a nyereséget. Sajtóértesülések szerint körülbelül napi 200 eurót kerestek minden egyes intenzív osztályon eltöltött baba után.

Gondatlanság és korrupció bizonyítékai

Állítólag 2023 óta legalább tíz újszülött halt meg a műhiba következtében, és többen súlyosan megsérültek. A be nem jelentett esetek száma valószínűleg lényegesen magasabb lesz. Az ügyészség eddig csak 2023 januárjától fogadott be az ügyeket. A Sarival kapcsolatos első panaszok már 2016-ban érkeztek. Mostanra több mint 350 család kérte az igazságügyi hatóságokat, hogy vizsgálják ki csecsemőik halálát.

Ez a török ​​történelem egyik legnagyobb kórházi botránya. Az emberek felháborodása elsősorban Sari és bűntársai ellen irányul. A tárgyalás kezdetén tüntetők gyülekeztek a tárgyalóterem előtt Isztambulban, hogy a „csecsemőgyilkosok” megbüntetését követeljék. A vádlottak életfogytiglani börtönbüntetést kaphatnak.

Sok török ​​azonban a Recep Tayyip Erdoğan elnök alatti törökországi hanyagság és korrupció bizonyítékának tekinti az esetet.

Az Erdoğan-kormány hozzájárult ahhoz, hogy az elmúlt években megsokszorozódott a magánklinikák száma Törökországban. Isztambulban az összesen 234 kórházból 164-et privát üzemeltetnek. Ez egyrészt jobban elosztja a terhelést. Másrészt a kritikusok arra panaszkodnak, hogy a minőségellenőrzést elhanyagolják.

Maga Erdoğan tiltakozott az ellen, hogy a Sari-ügyből bármilyen következtetést levonjanak a török ​​egészségügyi rendszerrel kapcsolatban. „Nem engedjük, hogy egészségügyi rendszerünk (az egészségünk hírneve) csorbát szenvedjen néhány rossz ügy miatt” – mondta.

Az egyik kórház, ahonnan a Sari Gang többször is átvitt újszülötteket, Mehmet Müezzinoğlué, Erdoğan egykori iskolai barátjához, aki akkoriban egészségügyi miniszter volt. Utódja, Kemal Memisoğlu korábbi posztján, Isztambul egészségügyi igazgatójaként közösen felelt a klinikák felügyeletéért.

„A kormány teljes mértékben felelős a kórházakat ért katasztrófáért” – mondja Sebnem Korur Fincanci, az Orvosi Egyesület korábbi vezetője. „Hogyan tud irányítani egy olyan rendszert, amelyben tagjai profitálnak?” – idézik a Spiegel-riport szezői.

Orhan Dagli fiát, Asilhant még mindig súlyosan érinti a Reyap Kórházban történt bántalmazás. Négy éves, és nem tud önállóan sem járni, sem beszélni. Minden nap egy küzdelem a családnak – zárjá írásukat a szerzők